1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

İkinci El Forum Kuralları

Öncelikle belirtmek isteriz ki "İkinci El" forumu, kullanıcıların elindeki ikinci el ya da sıfır ürünlerin alım satımını gerçekleştirebilmeleri için kurulmuştur. Ayrıca ticari firma ve kuruluşlar, esnaf arkadaşlar da "ikinci el, sıfır, faturalı ya da kampanyalı" ürünlerini bu bölüm altında satabilirler.

1-Birden fazla ilan veren kullanıcılar, satımını gerçekleştirdikleri ürünleri tek konu altında değil, ayrı konularda açmalıdırlar. Böylelikle hem forum düzeni korunur, hemde alıcılar ürünleri daha hızlı ve net tespit ederler.

2-Daha önce verilen mevcut bir ilan için ikinci bir konu açılması kesinlikle yasaktır. Bunun yerine eski ilanınızı güncelleyiniz.

3-İlanlar altında açık arttırma sistemi serbesttir. Fakat bu açık arttırmaların konu altında yapılması kesinlikle yasaktır. Açık arttırma ile satış yapmak isteyen kullanıcılar hem güvenlik açısından hemde tartışmaya sebep verilmemesi için ilanlarını açık arttırma destekleyen satış sitelerinden (sanalpazar, gittigidiyor vs.) yapmalıdırlar.

4-İkinci el bölümündeki satılık ilanları fiyat içermek zorundadır. Bu yüzden fiyatı siz belirleyin, en yüksek verene satarım tarzı mesajlar yasaktır. Bu mesajlar ilanın açık arttırmada olduğunu gösterir. Açık arttırma ile satışı gerçekleşen ilanlar için geçerli kuralı bir üst maddede belirttik.

Konu başlıklarında "almazsanız kırıcam, bir bakın arkadaşlar, yahu indirdik ama alan yok, kaçmaz fırsat, vb..." açıklamalar yerine satılık malınızı anlatan başlıklar kullanın. Unutmayın ki konuyla alakası olmayan başlıklar dikkat çekmekten çok, üyeler arasında rahatsızlık yaratmaktadır. Üstelik ne olduğu da anlaşılmadığından ilgili müşterileri kaçırıyor olabilirsiniz. Bu gibi başlıklar malınızın daha çabuk satılmasını sağlamayacaktır.Konu başlıklarınız Türkiye Türkçe'sinde olmalıdır.Aksi taktirde bu tarz başlıkla açılan ilanlarınız silinebilir.

Satılık malınıza ait fatura, garanti, kutu, kutu içeriği gibi ayrıntıları mutlaka belirtin. Eğer bu belgeler mevcut değil ise bunu ilan altında mutlaka belirtin. Siz belirtmesenizde alıcı soracaktır. O yüzden ilk başta belirtmekte fayda var.

Profilinizde bulunan şehir kısmını doldurun ki, konu altında "hangi şehir, nereden alacağım" tarzı gereksiz mesajlara yer verilmesin.

Kullanıcılar ürünlerini satmak için sahte üyelikler alarak mükerrer ilan vermektedir veya ilanlarına sahte üyeliklerinden mesaj atıp fiyat önermekte, satıcıya kefil olduğunu belirtmekte, hayırlı satışlar dileyerek samimi ve güvenilir bir hava yaratılmaktadır. Bu tip üyelikler yönetim tarafından tespit edilmekte ve sahte üyelik silinmekte, asıl üyelik ceza almaktadır.

Alışveriş yapacağınız kişi hakkında gerekli bilgilere ikna olmadan, sağlam referenslar almadan iş yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse ürünleri deneyerek alınız. Farklı şehirlerde iseniz bir tanıdığınızdan rica ederek ürünleri denettirerek almanızı tavsiye ederiz. Alışveriş yapıp yapmamak kişinin hür iradesine kalmıştır. Bu gibi durumlarda dolandırıcılar ile ilgili üst konuya bakılması, şüpheli bir durumda online olan kişilere pm atılarak sorulması iyi olacaktır.

Forumda üyeler arasında yapılan yada yapılmak istenen alış verişlerin sonucunda, taraflardan herhangi birisinin sorgusuz sualsiz konu açması, aşağılayıcı, alaycı, başkalarını küçümseyen, kullanıcılara saygısızlık içeren, müstehcen, kaba, iftira niteliğinde, nefret dolu, tehdit edici, huzursuzluk çıkartmaya yönelik yazılar yazarak, başka kullanıcıların kimliğini izinsiz açıklaması yasaktır.

Forumumuzda ikinci el, alış ve satış kısımları vardır. Yalnız forum yönetiminin ve şirketinin kullanıcılar arasındaki birbirleri ile olan ilişkilerinde sorumluluğu yoktur. Dolayısıyla diğer kullanıcılarla iş ilişkisinde bulunmak ve mal alıp satmanın riski tamamen her kullanıcının kendisine ait aldığı bir risktir.

Yaşadığınız sorunlu alış verişler ile dolandırıcılık konuları için, forum destek hattı üzerinden bizlere bilgi vermeniz yeterlidir.

TürkPDA ailesinin, yapılan alışverişlerde herhangi bir sorumluluğu yoktur, alışveriş, şartları ve sonucunda doğabilecek sorunlar alıcı ve satıcıyı ilgilendirmektedir.

Üyeler ilk kural ihlallerinde uyarı puanı alacaklardır. Tekrarlar halinde uyarı puanı artacaktır, ceza süresi 4 ile 7 gün arasında yapılan kural dışı harekete göre değişim gösterebilir ve üyeler bu süreler kadar forumdan uzaklaştırılabilirler.

Cezalı olan üyelerin başka bir üyelikle forumda bulunması durumunda cezası, aldığı her üyelikte 1 hafta daha artacaktır.

Bu bölümü kullanan üyeler, bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Kullandığınız forum ana başlıklarının her birinin kurallarını okuyunuz. Bu kuralların her biri uyarı mahiyetinde olup başka bir uyarıya gerek kalmaksızın cezalar derhal uygulanmaya başlayacaktır.

Kurallara aykırı herhangi bir durumda yapmanız gereken şey şikayet butonunu kullanmak olacaktır. Şikayetinizi yaparken link'in alt kısmına şikayet konunuzu da yazdığınız takdirde şikayetiniz daha net anlaşılacak ve en kısa sürede gereken müdahale yapılacaktır.

TürkPDA forumlarında yapılan alışverişlerde herhangi bir dolandırıcılık durumu tespit edildiğinde, dolandırıcı kişiye ait kişisel bilgiler, ip adresleri yönetim tarafından seve seve mağdur kişiye verilir ve mahkeme sürecinin başlamasında mağdur şahsa gerekli yardım yapılır.