1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
  Duyuruyu Kapat
 2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Huawei P10 ve Mate 9 Bölge Kodu Değiştirme (HWOTA)

Huawei Rebranding HWOTA - Türkçe Anlatım


Merhaba, bu makalemizde sizlere XDA forumlarında @mankindtw kullanıcı tarafından yayınlanan HWOTA sistemi ile nasıl ücretsiz bölge kodu değişikliği yapabileceğinizi anlatacağım.

 • Bu işlem için Bootloader Kilidinizin açık olması gerekmektedir.
 • Bootloader kilit kodunuzu, cihazınızın brick olabilmesi gibi durumlar için mutlaka saklayın.
 • İşlemler öncesi mutlaka yedek alın, çünkü işlemler sırasında cihazınız sıfırlanacaktır.
 • Huawei USB sürücülerin mutlaka bilgisayarınız da yüklü olması gerekmektedir.

Hazırlık işlemleri:
 1. Cihazınız da bulunan tüm verileri yedekleyin, mümkünse Huawei Backup ile tam bir yedekleme yapın, ve yedek dosyanızı mutlaka bilgisayarınızda saklayın.
 2. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün.
 3. USB hata ayıklama modunu aktif edin.
 4. Toplamda 3 arşivden (update, update_full..., update_data...) oluşan FullOTA-MF ROM dosyanızı indiriniz. İndirme yapacağınız adres: Firmware Veritabanı, nasıl indirilir: Huawei 3 Firmware Dosyası İndirme
 5. Cihazınıza göre HWOTA dosyalarını indirin. Mate 9 HWOTA | P10 HWOTA
 6. İndirmiş olduğunuz HWOTA_Mate9_TurkPDA.rar ya da HWOTA_P10_TurkPDA.rar dosyasını arşivden çıkarın ve içerisinde bulunan "HWOTA" isimli klasörü kopyalayıp C ya da D diskine atın. (Sistem komut satırını baz alarak çalıştığı için, dizin isimleri çok uzadığı taktirde problem yaratabiliyor. Bu nedenle en sağlıklısı ana dizin olan C ya da D sürücüsü üzerinden çalıştırmak.)
 7. İndirmiş olduğunuz 3 firmware arşiv dosyasını HWOTA/update klasörü içine yapıştırın.
 8. Yapıştırdığınız bu dosyaları yeniden adlandırarak, cihaz modellerinin isimlerini silin. Örneğin:
  update_data_full_public.zip dosya adını update_data_public.zip olarak,
  update_full_VTR-L09_hw_eu.zip dosya adını update_all_hw.zip olarak değiştirin.
  update.zip ise update.zip olarak kalacak.

Dikkat: mankindtw tarafından hazırlanan recovery'de karşılıklı dosya kontrol sistemi kapatılmıştır. Bu nedenle istediğiniz her ROM'u yükleyebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken nokta bu ROM'un mutlaka sizin cihazınıza ait olması gerekmektedir. Farklı cihaza ya da model numarasına ait bir ROM yüklemeyi denerseniz, kontrol sistemi olmadığı için hata vermeyecek, yükleme işlemi sonuçlanacak ve sonrasında cihazınız Brick olacaktır.

İşlem basamakları:
 1. Cihazınızı kapatın.
 2. HWOTA klasörü altındaki update.bat dosyasını çalıştırın.
 3. Ses alçaltma tuşuna basılı tutarak USB kablosunu bağlayın, cihazın fastboot modunda açılmasını bekleyin.
 4. Cihazınız fastboot modunda açıldıktan sonra komut ekranında enter tuşuna basın.
 5. Unlock device is required before next step. uyarısını gördüğünüzde daha önceden almış olduğunuz bootloader kilit kodunuzu yazıp enter tuşuna basın.
 6. Komut sistemindeki işlemleri takip ederek bitmesini bekleyin.
 7. İşlem sonunda yeni ROM yüklenmiş olacaktır. Bootloop (cihazın açılmama) durumu olursa cihazınızı recovery modunda başlatın ve fabrika ayarlarına döndürün.

officialsercan bunu beğendi.
Bu Makaleyi Değerlendir:
/5,