1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
  Duyuruyu Kapat
 2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Huawei P10 - Açılmayan Cihazı Kurtarma

Huawei P10 brick olan cihazı tekrar hayata döndürme


Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere brick olan, açılmayan cihazlarınızı nasıl tekrar geri hayata döndürebileceğinizi anlatacağım.

Haydi başlayalım;

Ön bilgilendirme:
 • Bu işlemler için bootloader kilidiniz açık, her ihtimale karşı kilit kodunuz da elinizde bulunmalı.
 • Bir microSD karta ihtiyacınız var, en az 6GB boş alan bulunmalı ve bu kart mutlaka exFAT olarak biçimlendirilmiş olmalıdır.
 • Cihazınız bozulmadan önce en son hangi firmware vardıysa, şimdi işlemlerde kullanacağınız firmware versiyonuda bire bir aynı olmalı.

İhtiyaç duyacağınız dosyalar:
 1. Öncelikle HWMT Firmware Finder adresine giriyoruz.
 2. Devamı videoda..

Eğer dosyalarımız hazır ise başlayalım..

DATA/ dizinini geri getirme:
 1. Cihazımıza TWRP Recovery yüklememiz gerekli. Fakat bunu eRecovery yerine yüklemelisiniz. Yani aynı anda cihazınızda hem Stock Recovery hem de eRecovery olmalı. Huawei P10 Stock ve TWRP Recovery Yükleme
 2. İndirmiş olduğunuz update_full_VTR-Lхх_hw_хх.zip ve update_data_full_public.zip dosyalarını hafıza kartına atın. Ama öncesinde update_full_VTR-Lхх_hw_хх.zip dosyasını çift tıklayarak winrar ile açın ve içerisindeki UPDATE.app dosyasını silin. Diğer dosyaya müdahale etmeyin. Sadece bu arşivdeki UPDATE.APP dosyasını silin.
 3. TWRP Recovery modunda cihazınızı açın. (eRecovery olarak açacaksınız)
 4. update_full_VTR-Lхх_hw_хх.zip ve update_full_VTR-Lхх_hw_хх.zip ardı ardına, cihazı yeniden başlatmadan TWRP ile yükleyin. İlk dosya hata verebilir, bu normaldir. Siz işlemlere devam edin.

Sistemi geri yükleme:
 1. İndirmiş olduğunuz update.zip dosyasını arşivden çıkarın. İçerisindeki UPDATE.APP dosyasını Huawei Update Extractor yardımı ile açarak, oradan BOOT.img, CUST.img, RECOVERY.img, SYSTEM.img dosyalarını dışarıya çıkarın. CUST.img dosyası bazen indirdiğiniz diğer iki zipten birinin içerisindeki UPDATE.app'de yer alabilir. update.zip klasöründe yoksa onlara bakın.
 2. Cihazınızı bootloader (fastboot) modunda başlatın.
 3. Buradan sonraki yükleme işlemini ister komut kullanarak isterseniz TürkPDA Huawei Multi-Toolboxkullanarak, manuel flaşlama bölümünden tek tık ile yapabilirsiniz.
 4. Toolbox kullanmayanlar için, indirmiş olduğunuz ADB ve Fastboot sürücülerini klasöre çıkarın.
 5. BOOT.img, CUST.img, RECOVERY.img, SYSTEM.img dosyalarını o klasör içerisine atın.
 6. Klasör içerisinde boş bir alanda Shift tuşuna basılı turarak sağ tıklayın ve "Komut penceresini burada başlat" seçeneğine tıklayın.
 7. Sonra sırasıyla bu dosyaları aşağıdaki komutları kullanarak flaşlayın.
  Kod:
  fastboot flash boot BOOT.img
  
  fastboot flash cust CUST.img
  
  fastboot flash recovery RECOVERY.img
  
  fastboot flash system SYSTEM.img
 8. Cihazı yeniden başlatmayı deneyelim. Açılırsa ayarlar kısmından ya da stock recovery üzerinden fabrika ayarlarına döndürelim.
Cihazımız açıldı, herşey normal çalışıyorsa devam etmenize gerek yok. Fakat cihaz açılmıyor ya da açıldı ama ikonlar bir farklı, ses kötü, şebeke kötü vs. gibi durumlar mevcutsa devam edin.

Eğer cihazınız açılmadıysa:
 1. İndirmiş olduğumuz custom recovery dosyasını Stock recovery yerine yükleyelim.
  Kod:
  fastboot flash recovery CustomRecovery_TurkPDA.img
  
 2. İndirmiş olduğunuz update.zip dosyasının içerisindeki UPDATE.APP dosyasını microSD / dload dizinine kopyalayalım. (microSD kart exFAT ve en az 6GB olarak biçimlendirilmelidir.)
 3. Cihazı yeniden başlatmadan, kapatmadan, hafıza kartını yerine takalım.
 4. USB / Şarj kablosunu çıkaralım ve 5-10 saniye Ses + ve Ses - tuşlarına basılı tutalım. (this device can not be trusted yazısı gelene kadar ya da yükleme işlemi başlayana kadar)
 5. Güncelleme işlemi başlamalı ve %100 e kadar ulaşmalıdır.
 6. Bu işlemden sonra cihazınızın açılması gerekmektedir. Açıldığı taktirde mutlaka fabrika ayarlarına döndürelim.

Dipnot: Cihazınız açıldı, sim kartınız taktınız ve "Sadece acil aramalar" ya da "Hizmet yok" mesajı sizi karşılıyorsa PIN kodunuzu kaldırın..

Bu Makaleyi Değerlendir:
/5,