1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
  Duyuruyu Kapat
 2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Sabit Xiaomi Mi Max 2 Özellikleri ve ROM kurulumu

'Gereksiz Mesajlar' forumunda Skorpi tarafından 14 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Skorpi

  Skorpi

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  11 Ekim 2015
  Mesaj:
  9,017
  Alınan Beğeniler:
  7,644
  Ödül Puanları:
  57
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  Xiaomi
  Model:
  Mi Max 2
  Yazılım:
  MIUI 9
  Basit anlatım:
  Unlock için 3 temel şartımız var.

  Apply for unlocking Mi devices adresinden Unlock yetkisi için başvuru yapılmış ve SMS ile onaylanmış olması.

  1. Telefonumuzda Çin Developer sürümünün yüklü olması (bazı arkadaşlarımız diğer romlar yüklüyken de Unlock işlemini başarıyla tamamladılar, bu yüzden öncelikle mevcut rom ile deneyin, olmazsa Çin Developer rom yüklersiniz).
  2. Adb ve Fastboot driverları yüklenmiş ve telefonu sorunsuz gören Win7 64bit yada Win10 64Bit bir bilgisayar.
  Bunlar hazırsa Unlock yapabiliriz.

  • Apply for unlocking Mi devices adresinden login olduğumuzda gelecek olan Download linkinden Unlock uygulamasını bilgisayarımıza indirip yüklüyor ve Run As Administrator (Yönetici olarak çalıştır) ile çalıştırıyoruz.
  • Çin developer rom yüklü telefonumuza, başvuru yaptığımız Mi hesabımızı ekleyip USB Debugging (USB Hata Ayıklama) modunu açarak Fastboot moduna alıp bilgisayara bağlıyoruz.
  • Unlock butonuna basıp işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.
  • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp Bootloader kilidi açık şekilde yeniden başlayacak olan telefonumuz için güzel hayaller kurmaya başlıyoruz.

  Hepsi bu.

  ========================================================================

  Ayrıntılı anlatım:

  Şimdi ayrıntılı anlatıma geçelim. İçerisinde çok önemli ipuçları var. Bunları da okumanızı tavsiye ederim. Mesela, özellikle ADB sürücüleri konusunda çok sıkıntı yaşanıyor ve bu ipuçları içerisinde de basit ve uyguladığım her bilgisayarda başarıya ulaşmış bir çözümü var.

  Unlock işlemi öncesinde, yapılması gereken bazı hazırlıklar var.

  Öncelikle ekteki adb ve fastboot'un son versiyonları olan v1.0.32 dosyalarını indirip bilgisayarınızda bir yere çıkartın. Nereye çıkarttığınızın bir önemi yok. Yeterki nerede olduğunu bilin. ADB ve Fastboot ile ilgili işlemleri bu klasör içinden Shift+Sağ tık ile geçeceğiniz komut sisteminden yapacaksınız.

  1. Olarak Unlock yetkisi için başvuru yapılması gerekiyor. Telefon hangi Mi hesabıyla kullanılacaksa o hesapla başvuru yapılması önemli.
   • Apply for unlocking Mi devices adresinden girildiğinde login olunacak ve sizi başvuru ekranı karşılayacaktır. Bazı üyeler (mesela bende olduğu gibi) siteye girdiğinde başvuru ekranı yerine download ekranı ile karşılaşabilirler. Bu zaten sizin Unlock için yetkili olduğunuz manasına gelir.
   • Başvuru yaparken isminizi, ülke kodunuzu, telefon numaranızı ve niçin Unlock yetkisi istediğinizi yazıyorsunuz. Ben oğlumun başvurusunu resimdeki gibi yaptım.
   • Apply Now butonuna bastığınızda size SMS ile bir kod gönderilecek. Bu kodu, gelecek olan pencereye giriyorsunuz ve Next butonuna basıyorsunuz.
   • Kaydımızın alındığına dair bir mesaj ile başvurumuzu tamamlamış oluyoruz. Başvuru sonrası yaklaşık 10 gün içerisinde, kayıtlı olan telefonunuza, yetki verildiğine dair SMS ile cevap gelecektir.
  2. Olarak telefonu Unlock için hazırlamak gerekiyor.
   • En başta, telefonumuzda Çin Developer romu olması gerekiyor. Eğer farklı bir rom varsa Çin Developer romunu yüklüyoruz. Bu romu, eğer Çin Stable versiyonuna sahipsek telefonumuzdaki Updater uygulaması ile yükleyebiliriz (Çin versiyonları Unlock yapmadan EDL moduna girmiyorlar). Romu indirip telefona kopyalayın ve Updater uygulamasından Choose Update Package'i seçerek yükleyin.
   • Eğer telefonunuzda Global bir rom varsa o takdirde EDL modunda yüklemeniz gerekir. Çünkü Updater hata verir. EDL modunda yüklemek ile Fastboot modda yüklemek arasında hiçbir fark yoktur. Sadece telefonu Fastboot modu yerine EDL moduna alıyoruz. Bunun için ister telefonumuz açıkken bilgisayardan "adb reboot edl" komutuyla ister Fastboot modundayken "fastboot oem edl" komutlarıyla EDL moduna geçebiliriz. Bu moda geçildiğinde telefon sanki tamamen kapanmış görünümü verir yani ekran kararır ve ledler söner. Ancak bilgisayarda "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 (COMxx)" şeklinde bir bağlantı noktası oluşur. COMxx şeklindeki xx olan bağlantı noktasının numarası değişebilir. Bende COM10 olmuştu mesela. Sonra Fastboot ile nasıl rom yüklüyorsak aynı şekilde romumuzu yükleyebiliriz. Bende Global sürüm olduğu için EDL moduyla Çin Developer 6.4.14 versiyonu yükledikten sonra işlemleri yaptım.
   • ADB ve Fastboot'un telefonu görebilmesi için USB Debugging'i açıyoruz. Bunun için önce Developer Options (Geliştirici seçenekleri) menüsünü aktif etmemiz gerekiyor.
   • Telefonun ayarlarına girip About (Hakkında) bölümündeki MIUI Version başlığına 7 kere tıklayarak Developer oluyoruz.
   • Additional settings (Gelişmiş ayarlar) menüsüne girerek Developer Options menüsünü açıp USB Debugging'i aktif ediyoruz.
   • Bu arada Çin Developer romlarda Root özelliği de bulunuyor. Security (Güvenlik) uygulamasını açıp Permissions (İzinler), About root access (Root erişimi) menüsüne girdiğimizde normalde aktif olması gerekiyor. Ancak Unlock işlemi yapılmadan maalesef aktif edilemiyor.
   • Telefonda Unlock için başvurduğumuz Mi hesabının eklenmiş olması ve telefonu da görüyor olması bir diğer önemli husus.
  3. Olarak bilgisayarımızda Mi PC Suite ve Mi Flash uygulamalarının yüklü olması ve telefonu hem adb hem de fastboot ile sorunsuz bir şekilde görüyor olması gerekiyor.
   • Mi PC Suite'in son versiyonu ben yüklerken v3.2.1.3111.2717 idi. Ben bunu kurdum ve sorun yaşamadım. Yükledikten sonra kapatabiliriz. Açık kalması gerekmiyor.
   • Windows 7 64Bit bilgisayarımda, MiFlash uygulamasının 2016.04.01 versiyonunda ben sıkıntı yaşadım. Bu yüzden 2016.03.30 versiyonunu yükledim ve bunda hiçbir sorun yaşamadım. Bu versiyonu Yandex diskimden indirebilirsiniz. Miflash_2016.03.30.0_x64.rar
   • Uygulamaları yüklerken driverlar ile ilgili uyarılar alabilirsiniz. Hepsini, yükle ve devam et şeklinde onaylayın.
   • Aşağıda daha ayrıntılı bir şekilde okuyacağınız gibi PDANet uygulamasını indirip yükleyin.

  Artık herşeyimiz hazır bir şekilde SMS gelmesini beklemekten başka yapacak işimiz kalmadı. Aşağıdaki resimde olduğu gibi geldiğini varsayarak işlemlere devam edelim.

  • SMS gelip Yetki verildiğini gördükten sonra, Apply for unlocking Mi devices adresine girdiğinizde başvuru ekranı yerine sizi download ekranı karşılayacaktır.
  • Download Mi Unlock butonuna basarak Unlock uygulamasını bilgisayarınıza indirip zipten çıkartın. Nereye indirdiğinizin bir önemi yok. Yeterki bilin.
  • Uygulamayı Yönetici (administrator) olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırmanızı tavsiye ederim.
  • Bilgisayarımızın telefonumuzu görebilmesi için Adb ve Fastboot driverlarının sorunsuz bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi telefonu bağladığımda adb driverları yüklenemedi. Bu şekildeyken Unlock işleminin tamamlanması mümkün değil. Yaşanan sorunların en önemli sebeplerinden bir tanesi budur.
  • Sorunu şöyle aşıyoruz: Browser'ımızı açıp arama kutusuna pdanet yazıp gelen sonuçlardan en üstteki siteye giriyor yada ne gerek var uğraşmaya diyerek www.pdanet.co yazıp direkt sitesine giriyoruz ve PDANet yazılımını indirip kuruyoruz.
  • Kurulum esnasında USB Debugging'i açmamızı isteyen mesajı gördüğümüzde USB Debugging'i kapatıp tekrar açıyoruz.
  • Bilgisayar adb driverlarını otomatik olarak yüklerken telefonda PDANet için RSA Fingerprint için onay isteyecek. Onu mutlaka onaylıyoruz.
  • Adb yetkilerini tamamlamak için komut satırından "adb devices" komutu vererek bilgisayar için de RSA Fingerprint onayını veriyoruz. Bu RSA Fingerprint'in anlamı "bu bilgisayar aracılığıyla adb üzerinden gelecek olan komutları kabul et" demektir. Görüldüğü üzere onay verilmeden önce unauthorized olan cihaz durumu onaydan sonra devices olarak görülmektedir.
  • Yetkiyi aldığımıza göre telefonu kapatıp sonra ses kısma+power tuşlarına basarak Fastboot moduna girmek yerine "adb reboot-bootloader" komutunu vererek daha kolay bir şekilde Fastboot moduna geçebiliriz.
  • Şimdi cihaz Fastboot driverlarını yükleyecek. Driverların yüklenmesini bitirdikten sonra, "fastboot devices" komutu vererek sorun olup olmadığına bakabiliriz. Ben size göstermek için aceleci davranıp daha driverlar yüklenmeden komutu verdim ve gördüğünüz gibi herhangi bir cihaz görülemedi. Driverlar yüklendikten sonraysa fastboot modunda bir cihaz olduğu görülüyor.
  • Telefonu Fastboot modunda bağladığımıza ve sorun olmadığına göre artık Unlock uygulamasına geri dönebiliriz.
  • Anlaşmayı onayladıktan sonra Mi hesabımızı ve şifremizi giriyoruz. Unlock başvurusu yaptığımız hesabı gireceğiz dememe artık gerek yoktur sanırım.
  • Hesap ve bağlı telefon kontrol edildikten sonra Unlock butonuna basarak son aşamaya geçiyoruz.
  • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp arkamıza yaslanarak kendimize bir kahve ısmarlayabiliriz.
  • Eğer merak eden varsa, telefonu yeniden Fastboot moduna alarak "fastboot oem device-info" komutuyla unlock işleminin olup olmadığını kontrol edebilirler. true yazması unlock yapılmış manasına gelir. false yazıyorsa Unlock yapılmamış demektir.
  • Unlock olup olmadığını anlamak için bir diğer yol, root erişimini açmaktır. Videonun başında gösterdiğim gibi Root izni açılmak istendiği takdirde Unlock yapmanız gerekiyor ekranı yerine Root install ekranı gelecektir. Bunu ayrı bir video olarak sunacağım.
  • Bir başka yol ise Fastboot ile rom yüklemektir. Bootloader kilitli olan cihazlarda Fastboot ile rom yüklenmek istendiği takdirde, cihazın Bootloader'ının kilitlli olduğuna dair mesaj gelir ve yüklenmez. Eğer yükleniyorsa Unlock edilmiş demektir.
  Sayın @chatin_62 Hocam’dan alıntıdır.
  1. ADB Platform Araçlarını indiriniz. Diskinizde kolay ulaşabileceğiniz bir yere çıkartınız (Mesela D Diskinizin ana dizinine).
  2. TWRP Dosyasını indiriniz ve ADB dosyalarının olduğu klasöre çıkartınız.
  3. Mi Flash Tool uygulamasını indiriniz ve kurunuz (bunu driverların yüklenmesi amacıyla kullanacağız). Temiz rom yüklemeleri de bu uygulama ile yapılmaktadır. Önemli not: İşlemleri 64Bit'lik bilgisayar ve 64Bit'lik Windows üzerinde yapınız. 32Bit'te sorunlar yaşanabilir.
  4. Root yapacaksanız Supersu dosyasını indirip telefonunuza mesela downloaded_rom klasörüne kopyalayın.
  5. Google Universal USB Driverlarını ve Xiaomi'nin driverlarını indiriniz ve bir klasöre açınız. Driver sorunlarında kullanmak gerekebilecektir.
  6. Telefonun USB Hata Ayıklamasını (USB Debugging) aktif ediniz.
   • Geliştirici Modunu (Developer Options) daha önce açmadıysanız Ayarlardan "Telefon Hakkında" (Settings/About Phone) bölümüne giriniz ve MIUI versiyonu üzerine arka arkaya tıklayınız. Bu tıklamalar sırasında size bildirim olarak Geliştirici Modunun açıldığı yazılacaktır.
   • Geri çıkıp Ek Ayarlar (Additional Settings) menüsüne giriniz.
   • Geliştirici Seçenekleri (Developer Options) menüsüne giriniz.
   • USB Hata Ayıklama (USB Debugging) seçeneğini işaretleyiniz.

  1. Telefonu bilgisayarınıza bağlayıp Aygıt Yöneticisinde bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer telefonu bağladıktan sonra üzerinde ünlem işareti olan yada soru işareti olan bir aygıt geliyorsa sorun var demektir. İndirdiğiniz driverlar ile update ediniz. Eğer sorun yoksa MS-Dos ekranına (Komut İstemi / Command Promt) geçerek ADB klasörüne giriniz ve
  Kod:

  adb deviecs
  komutunu vererek telefonunuza gelecek olan izin isteğini (ADB Fingerprint) onaylayınız. Bunu yaparken bir daha sorma seçeneğini işaretlemenizi önemle tavsiye ederim. Bu onayı vermediğiniz sürece ADB cihazı unauthorized olarak görecek ve komutları kabul etmeyecektir. İzni verip tekrar

  Kod:

  adb deviecs
  komutu verdiğinizde unauthorized yerine device yazdığını görmeniz gerekir.
  Bu işlemler sırasında sorun yaşarsanız lütfen temel bilgisayar komut ve işlevlerini öğreniniz. Bana klasöre nasıl geçeceğim, ADB'yi nasıl çıkartacağım, Komut istemi yada MS-Dos nedir, Sürücü güncellemesi nasıl yapılır diye sormayınız lütfen. Bunun için Google'dan faydalanabilirsiniz. Tavsiyem bunları iyice öğrenmeden bu işlemleri kendiniz yapmaya kalkışmayınız. Bu seferlik bir bilene yaptırınız.

  1. Telefonu Fastboot modunda açarak bilgisayara bağlayınız.
   • Birinci yöntem telefon açıkken bilgisayara bağlayıp ADB klasöründen
  Kod:

  adb reboot-bootloader
  komutu vermektir.

  • İkinci yöntem telefonu bilgisayardan ayırarak kapatıp, bir süre beklediten sonra Ses Kısma (Volume DOWN [download modu çağrıştırsın]) ve güç tuşlarına basınız. Ekranda Fastboot yazısı ve Android maskotu gelince bırakınız. Sonra bilgisayara bağlayınız.

  1. Aygıt yöneticisinden kontrol ederek sorun olup olmadığını kontrol ediniz.
   Win10 kullananlarda Kedacom USB Device diye bir driver sorunu olmaktadır. Eğer sizde de Kedacom USB Device yazıyorsa sorun var demektir. Bunu değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde Fastboot komutlarını verdiğiniz halde telefonda çalışmayacaktır ve yaptığınız şeylerin bir anlamı olmayacaktır. Bununla ilgili başka bir video hazırlamayı düşünüyorum. Hazır olunca buradan linkini vereceğim.
   • Kedacom USB Device içerisinde bulunan Android Bootloader Interface aygıtına sağ tıklayıp Update Driver (Sürücüyü Güncelle) seçeneğini seçiniz.
   • Bilgisayarımda ara seçeneği ile devam ediniz.
   • Ben seçeceğim seçeneği ile devam ediniz.
   • Have Disk (Diski var) seçeneği ile Google driverlarının bulunduğu klasörü göstererek android_winusb dosyasını seçiniz.
   • OK (Tamam) butonlarına basarak yüklemeyi yapınız.
   • Herşey doğru yapıldıysa, Aygıt yöneticisinde artık Kedacom USB Devices yerine Android Phone yazması gerekiyor. Değilse Xiaomi driverlarını deneyebilirsiniz.

  1. İsterseniz
  Kod:

  Fastboot devices
  komutu vererek bilgisayarın telefonu gördüğünü teyit edebilirsiniz.

  1. Aşağıdaki komutları vererek TWRP'yi yükleyiniz ve cihazı twrp'den reboot ediniz. Not: Uzun dosya isimlerinde ilk bir iki harfini yazdıktan sonra Tab tuşunu kullanarak otomatik gelmesini sağlayabilirsiniz.
  12.

  • Kod:
  Fastboot flash recovery twrp.img
  • Kod:
  Fastboot boot twrp.img
  • Bir süre sonra TWRP recovery açılacaktır. 1 dakikayı bulabiliyor bazen, lütfen bekleyiniz.

  1. Root yapacaksanız TWRP içinden Install butonuna basınız ve Supersu dosyasını gösteriniz. Yükleme bitince Wipe Dalvik ve Wipe Cache temizliklerini yapınız. Sakın başka bir yeri Wipe yapmayınız. Cihazın dahili hafızasını ve romu silebilirsiniz.
  2. İşlemlerimiz tamamlanmıştır. Telefonu reboot edip güle güle kullanabilirsiniz.

  ADB v1.0.39 Platform Tools
  ADB_v1.0.39.rar


  TWRP _oxygen_2.Zip
  TWRP_oxygen_2.zip | by Xiaomi.eu for Generic Device/Other


  Mi Flash 64Bit 2016.04.01 Sürümü
  Miflash_2016.04.01.0_x64.exe

  SuperSu v2.82
  SuperSU 2.82

  Google USB Drivers
  https://dl-ssl.google.com//android/repository/latest_usb_driver_windows.zip

  Google_Usb_Driver.rar

  Xiaomi USB Drivers
  http://bigota.d.miui.com/tools/xiaomi_usb_driver.rar
  yada
  Xiaomi_usb_driver.rar

  Sayın @chatin_62 Hocam’dan alıntıdır.
  Xiaomi MIUI Official Forum

  • Hazırlık aşamasında indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış rom dosyasını bilgisayarınızın C sürücüsüne çıkartın.
  • Mi Flash aracını çalıştırın
  • Sol üstteki browse butonuna tıklayın ve rom dosyasını çıkartmış olduğunu klasörü seçin.
  • En altta yer alan flash all seçeneğini seçin.
  • Refresh'e tıklayın. Device bölümünde telefonunuz göründüyse sorun yoktur. Flash butonuna basın ve bekleyin.
  4-5 dakika içinde global rom kurulmuş cihazınız hazır bir şekilde yeniden başlayacaktır. İlk Açılış 15-20 dakika kadar sürebilir paniklemeden beklemenizi tavsiye ederim.
  MIUI ROM for Xiaomi Mi Max 2 - MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum  1.Öncelikle cihazın wipelerini yapıp İndirdiğiniz Romu telefonun hafızasına atın
  2. Telefonu Kapatın
  3. Ses açma ve güç tuşu ile twrp recovery açın
  5. Install kısmına girip telin hafızasına attığımız romu gösterip yüklüyoruz.
  MIUI Weekly ROM Releases

  Yükleme Aynı yukarıdaki Global daki gibi
   
  Son düzenleme: 14 Temmuz 2017