Sabit RAM ve ROM Nedir ?

'Android - Sık Sorulan Sorular' forumunda Marcolomboss tarafından 11 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Marcolomboss

  Yüzbaşı

  Katılım:
  11 Nisan 2016
  Mesaj:
  794
  Alınan Beğeniler:
  631
  Ödül Puanları:
  57
  Marka:
  Samsung
  Model:
  S3 Mini
  Yazılım:
  4.1.2
  RAM ve ROM’un ortak alanı, ikisinin de bellek olmasıdır. RAM(Random Access Memory) Rastgele Erişimli Bellek anlamına gelmektedir. ROM(Read Only Memory) Sadece Okunabilir Bellek anlamına gelmektedir. İkisi de bellektir, fakat farklı amaçlara hizmet ederler. ROM’lar da RAM’ler de her bilgisayarda ve her telefonda muhakkak bulunur.

  ROM’lar zaman içerisinde gelişim göstermiş eskiden sadece okunabilir olan bellek silinebilir,yazılabilir hale gelmiştir.

  RAM’lerdeki bilgiler cihaz kapatıldığında gider. RAM’in temel kullanımındaki amaç, o an için çalışan uygulamalara daha hızlı erişim sağlamak, uygulamaların daha hızlı çalışması için dahili hafızadan gerekli bilgileri çekmektir.

  ROM’lardaki bilgiler ise cihaz kapanıp açılmasıyla gidecek bilgiler değildir.ROM’lar hız konusunda RAM’lerden daha yavaş imal edilmişlerdir(Yüksek hıza gerek duyulacak bir parça olmadığı için). Ramler’de en önemli nitelik mb. veya gb. cinsinden kapasitesidir.Bu kapasite arttıkça açılacak olan program, oyun, dosyaların sayısı artar ve sistem daha stabil olarak hızlı çalışır. ROMlar ise büyük olmayan sabit verileri saklarlar. Bu veriler genellikle cihazın temel ayarlarının barındırıldığı bilgilerdir.

  Yani özetlersek RAM cihazı hazır halde tutmaya, ROM ise cihazın temel bilgilerini saklamaya yarar.
   
  Skorpi bunu beğendi.
Yükleniyor...