1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Sabit Huawei ve Honor Modelleri için Bootloader Kilit Kodu Edinme ve Açma

'Huawei' forumunda candumann tarafından 28 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Huawei-bootloader.png

Kilit kodu alma işlemlerine başlamadan önce sizleri "14 Gün" hatası ile tanıştırayım. Kilit kodu başvurusu sırasında eğer Huawei sistemi bunun güvenlik ilkelerine aykırı olduğuna kanıt getirirse kilit kodunu alabilmek için 14 gün beklemeniz gerekiyor.

14 Gün kilit kodu beklememek Huawei sitesinden kilit kodunu almadan önce cihazınızdaki tüm parolaları (ekran kilidi, pin vs.) kaldırın.

Soru sormadan önce bu mesajda yer alan Spoiler içerikleriyle tanışın. En azından açıp bir inceleyin. Spoiler altında cevabı olupta, sorulan her soruya hiç bir şekilde yanıt verilmeden, mesajlar anlık olarak silinecektir. Bilginize.
    • EMUI 4.1 ve üzeri firmware kullanan modellerde "Bootloader kilit açımı" sonrasında cihaz ayarları komple fabrika ayarlarına dönecek, tüm dosyalarınız silinecektir. Bu yüzden işlemler öncesi mutlaka yedek alın.
    • Bootloader kilidinizi açtıktan sonra cihazınız yer yeniden açıldığında Huawei logosu öncesi, bootloader kilidinizin açık olduğu, bunun güvenli olmadığıyla ilgili sarı fontlarla yazılı bir uyarı mesajı göreceksiniz. Bu mesajı iptal etmenin tek yolu orjinal yazılıma dönüp, bootloader kilidi relock formatında kullanmaktır.

Öncelikle bu sayfaya girin: Huawei Downloads

Devamı videoda:
    • DC-Unlocker - 4 EURO karşılığında kilit kodunuzu veriyor.
    • HCU-Client - 8 kredi karşılığında kilit kodunuzu veriyor.

Bootloader kilit kodu edindikten sonra, bootloader kilidini açma yöntemleri:

Premium - TürkPDA Huawei Multi-ToolBox kullanarak hiçbir komut yazmadan tek tıklama ile bootloader kilidinizi açabilirsiniz.

1- Eklentilerde yer alan adb.rar dosyasını indirip, C:\ diskine çıkartın.

2- Telefonunuzdan "Ayarlar / Telefon hakkında" menüsünden 7 kez "Derleme numarası" üzerine ard arda basın. (USB hata ayıklama modunuz zaten aktif ise 5. adımdan devam edin.)

3- "Ayarlar" uygulamasına geri dönüp, "Geliştirici seçenekleri" ne girin.

4- "USB hata ayıklama" modunu aktif edin.

5- USB ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

6- "C:\adb" klasörüne girin. Shift tuşuna basılı tutarak klasör içinde sağ tık yapın.

7- "Komut penceresini burada aç" seçeneğine tıklayın.

8- Açılan pencerede "adb devices" komutunu yazıp Enter tuşuna basarak cihazınızı listeleyin.

9- Cihazınız XXXXXXXXXXXXXXXXXX device şeklinde listelendiyse, "adb reboot-bootloader" komutunu girip Enter tuşuna basın.

10- Cihazınız fastboot modunda açılacaktır. "fastboot devices" komutu yazıp cihazınızın bilgisayar ile bağlantı kurup kurmadığını kontrol edin.

11- Cihazınız XXXX fastboot şeklide listelendiyse, sıradaki komut olan "fastboot oem unlock ****************" girin. "***" olan bölüme 16 haneli kilit kodunuzu yazacaksınız.

12- OKAY [0.XXXs] metnini gördüğünüzde kilit kodunuz açılmış demektir. Telefonunuz yeniden başlayıp, fastboot modunda tekrar açılacaktır. Ekranda "Phone UNLOCKED" ibaresi beliriyorsa işlemler başarılı demektir.

Bootloader kilit durumunuzu öğrenmek için yine adb üzerinden, cihazınız fastboot modunda bağlıyken "fastboot oem get-bootinfo" komutunuda kullanabilirsiniz.

Bootloader kilit kodu edinmek için resmi yöntemler:
    1- Aşağıdaki linklerin herhangi birinden Huawei sitesine girin. (Biri avrupa, diğeri çin versiyonu. Zaman zaman ikisinden birisi kapanıp açılabiliyor.

2- Unlock Bootloader linkine tıklayın.

3- İsterseniz Facebook ile bağlanın, ya da "Register for free" linkine tıklayın.

4- Huawei kayıt sistemi Türkiye'ye SMS onayı gönderemediği için "Register Email Address" linkine tıklayın.

5- Gerekli bilgileri doldurup kayıt oluyoruz.

Başarılı bir kayıt işleminden sonra, sisteme otamatik giriş yapılıyor ve site sizi tekrar ana sayfaya yönlendiriyor.
    6- Tekrar "Unlock Bootloader" linkine tıklayın.

7- Kilit açma sözleşmesi sayfasına gireceksiniz. Sözleşmeyi onaylayıp "Next" butonu ile devam edin.

8- Sizden telefon bilgilerinizi alıp, karşılığında kilit kodu verecek sayfaya ulaştınız.

Cihaz Türü: Smartphone

Product Model: MT7-L09, Che2-L11, ATH-UL01 gibi direk cihaz model numarasını girin. İstina olarak kabul etmediği taktirde başına HUAWEI ekleyin. (örn: HUAWEI MT7-L09)

Product Serial Number: Cihazınız arka kapağı çıkan bir model ise, cihaz arkasındaki S/N:R80Q.... şeklinde olan numarayı, eğer kapak çıkmıyor ise, "Ayarlar / Telefon hakkında / Durum" menüsünden "Seri numarası" altında yazan numarayı buraya girin.

Product IMEI or MEID: Telefonunuzdan *#06#'yi tuşladığınızda çıkan numarayı buraya yazın. Eğer cihazınız çift SIM kart destekliyorsa, öncelikle birinci IMEI numarasını yazın. Genellikle bootloader kilit kodunuz birinci IMEI numarasına göre ayarlanmıştır. Ama %1'lik istisnalar olabiliyor.

Product ID: Telefonunuzdan *#*#1357946#*#* tuşlayın, çıkan kodu buraya yazın.

Verification Code: Sağ taraftaki resimde görünen karakterleri güvenlik doğrulaması için buraya yazın.

9- Sonrasında Commit butonuna basın. Kilit kodunuz alt tarafta belirecektir.

Bootloader kilit kodu edinmek için resmi olmayan yöntemler:
    1- Öncelikle cihazınızı KingRoot yardımı ile root edin. Fakat burada hemen belirtmek gerekirki KingRoot bir çok cihazda başarılı bir şekilde rootlama yapsada, bazı cihazlarda, bazı yazılım sürümlerinde olumlu sonuç vermeyebilir. Eğer KingRoot sisteminizi rootlayamazsa resmi kilit kodu edinme yöntemlerini deneyin.

2- Eğer cihazınız rootlandıysa, marketden Root Browser, Root Explorer, Total Commander gibi bir uygulama edinerek, sistem dosyalarına erişim sağlayın.

3- Bu uygulama ile /dev/block/platform/hi_mci.0/by-name/ klasöründeki nvme dosyasını bulun.

4- nvme dosyasını sdkartda herhangi bir yere kopyalayın. Orjinaline zarar vermeyin, mümkünse açmayın. Dosya ortalama 4MB boyutunda olacaktır.

5- Kopyaladığınız yerden dosyayı herhangi bir metin editörü ile açın. Ben WPS Office kullandım.

6- Dosya içerisinde WVLOCK bölümünü bulun, WPS Office ile açtığınızda 10. sayfadaydı sanırım.

7- Bootloader kilit kodunuz WVLOCK etiketinin karşısında yer alacaktır.
    1- Cihazınızda ROOT olduğundan emin olun.

2- Bilgisayarınız "Minimal ADB ve Fastboot" yazılımını indirin.

3- Telefonunuzda "USB hata ayıklama" modunu aktif edin.

4- Minimal ADB'yi çalıştırın.

5- adb shell su -c "grep -m1 -aoE 'WVLOCK.{14}[0-9]{16}' /dev/block/mmcblk0p7 |grep -aoE '[0-9]{16}'" komutu yazıp "Enter" tuşuna basın.

6- Telefon ekranınız açık olsun. ADB izni isteyecek. İzin verin.

7- Komut ekranında 16 haneli kilit kodunuz görünecektir.

Ekli dosyalar:

• adb.rar
      adb.rar
      Dosya Boyutu:
      473.6 KB
      Gösterim:
      580
    Son düzenleme: 26 Ekim 2017
  2. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,644
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    ???????????

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

3. ftnt

ftnt

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3

8.ye kadar geldim ama adb devices yazdıktan sonra cihazı görmüyor, hata veriyor
    hata metni

PS C:\> adb devices
    adb : The term 'adb' is not recognized as the name of a cmdlet, functio
    n, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or
    if a path was included, verify that the path is correct and try again.
    At line:1 char:1
    + adb devices
    + ~~~
    + CategoryInfo : ObjectNotFound: (adb:String) [], Command
    NotFoundException
    + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

4. Tuncay.Tuncez

Tuncay.Tuncez

Teğmen
    Alınan Beğeniler:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Marka:
    MATE7
    Model:
    MATE7
    Yazılım:
    EMUI 3.1 B145
    calistiracaginiz dosyalaric:\windows\system32 klasoru altina atarak deneyin birde adb komutlari sistem tarafindan tanimlanamiyor

5. VSerhatB

VSerhatB

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar,

Huawei sitesinden bootloader kilidini aldım, kilidi açmak için uygulanması gereken adımların sekizincisinde hata aldım. Yorumları okudum ama bir şey bulamadım ya da gözümden kaçtı. Rica etsem nasıl yapabileceğimi söyler misiniz?

6. namikaze

namikaze

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    g7 telefonumun Ürün Kimliğini nasıl edinebilirim? ( Product ID )
    telefonum su an acılmıyor phone lock ekranında kalmıs durumda urün kimligimi ögrenemedigim içinde unlock password gondermıyor huawei.
    varmı baska sekılde edinebileceğim baska yer veya sekıl.

7. Rabia08

Rabia08

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Iki linkde açılmıyor

8. Rabia08

Rabia08

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Telefon modelim mevcut degil biri yardimci olabilir ipir mi?

9. Kaan Kaan

Kaan Kaan

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar tt honor 7 bir türlü rootlayamıyorum sürüm 381(mm6.0)
    Root için bootlpader kilidini açmak gerekiyormuş. Bir türlü kilit şifresinide öğrenemedim. Resmi sitesi açılmıyor[
    Yardım lütfet

10. CHD

CHD

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Dosyayı indirirken sorun yaşıyorum bi türlü bootload kilidini açamadım

11. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Merhaba, ilgili problem giderilmiştir. Dosyayı indirebilirsiniz.

Skorpi bunu beğendi.
  12. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Konu yenilenmiş, güncel kilit kodu edinme yöntemi videolu anlatım olarak eklenmiştir.

13. ufuk54

ufuk54

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bende aynı yanıtı alıyorum ama nafile olmadı ne yazdıysam yardım edin ütfen huawei mate 9

14. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Bilgileriniz uyuşmadığı için kod alamıyorsunuz. Cihazınız paralel ithalat ise kutu üzerindeki imei ve cihazda ki imei aynı mı kontrol edin. İmei değişikliği yapıldıysa cihazdaki değil, kutu üzerindeki imei numarasını yazmalısınız.

15. irtimidimm

irtimidimm

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9
    Yazılım:
    MHA-L29C567B190
    Bootloader kodu almak için güncel link verebilirmisiniz konudaki 404 not found hatası veriyor

16. kurtaran_alii

kurtaran_alii

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Huawei Mate S cihazıma geçen sene android 6.0'ı kurabilmek için bootloader açmayı denemiştim. Sürekli bişeyler hata verince bende bırakmıştım. Şimdi cihazı garantiye yollamak için sıfırlamaya çalışıyorum huawei ekranında kalıyor. dload klasörüne CRR-L09 Android 5.1.1 romunu atıyorum yine huawei logosunda kalıyor. Telefonu kapatma tuşuna basıp kapatıyorum ses açma tuşuna basarak eRecovery diye bir ekrana giriyor sadece oradan reboot deyince başlıyor. Orada wipe gibi seçenekler yok bu arada. Adb ile fastboot oem relock *********** kodunu girince şu hatayı veriyor ; FAILED (remote: images signature check fail) . Konu üzerinde herhangi bir fikri olan birisi yardım edebilirse çok sevinirim. Telefonu sıfırlayamıyorum bile.

17. kurtaran_alii

kurtaran_alii

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yok mu bana yardım edebilecek birisi ? telefonu sıfırlayamıyorum, dload ile rom yüklenmiyor huawei logosunda kalıyor. bootloader kapanmıyor. erecovery diye birşey çıkıyor wipe falan yok. bilen anlayan birisi lütfen yardım etsin. telefonun batarya kendi kendine yiyor bootloaderı kapatıp garantiye yollamam gerekiyor.

18. officialsercan

officialsercan

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    20
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C432B177
    İkinci el p10 cihaz alındı. İmei atılmış cihaza. Emui sitesinden orijinal imei numarasıyla bootloader kilit kodu alındı. ama kabul etmiyor. Bu kod sonradan değişir mi yada neden hata verir.

19. stsweet2

stsweet2

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba , The Huawei ID used to apply for the unlock code has not been used on the device for more than 14 days.. hatası alıyorum siteden yardım edebilecek var mı ?