1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Sabit Huawei ve Honor Modelleri için Bootloader Kilit Kodu Edinme ve Açma

'Huawei' forumunda candumann tarafından 28 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Huawei-bootloader.png

Kilit kodu alma işlemlerine başlamadan önce sizleri "14 Gün" hatası ile tanıştırayım. Kilit kodu başvurusu sırasında eğer Huawei sistemi bunun güvenlik ilkelerine aykırı olduğuna kanıt getirirse kilit kodunu alabilmek için 14 gün beklemeniz gerekiyor.

14 Gün kilit kodu beklememek Huawei sitesinden kilit kodunu almadan önce cihazınızdaki tüm parolaları (ekran kilidi, pin vs.) kaldırın.

Soru sormadan önce bu mesajda yer alan Spoiler içerikleriyle tanışın. En azından açıp bir inceleyin. Spoiler altında cevabı olupta, sorulan her soruya hiç bir şekilde yanıt verilmeden, mesajlar anlık olarak silinecektir. Bilginize.
    • EMUI 4.1 ve üzeri firmware kullanan modellerde "Bootloader kilit açımı" sonrasında cihaz ayarları komple fabrika ayarlarına dönecek, tüm dosyalarınız silinecektir. Bu yüzden işlemler öncesi mutlaka yedek alın.
    • Bootloader kilidinizi açtıktan sonra cihazınız yer yeniden açıldığında Huawei logosu öncesi, bootloader kilidinizin açık olduğu, bunun güvenli olmadığıyla ilgili sarı fontlarla yazılı bir uyarı mesajı göreceksiniz. Bu mesajı iptal etmenin tek yolu orjinal yazılıma dönüp, bootloader kilidi relock formatında kullanmaktır.

Öncelikle bu sayfaya girin: Huawei Downloads

Devamı videoda:
    • DC-Unlocker - 4 EURO karşılığında kilit kodunuzu veriyor.
    • HCU-Client - 8 kredi karşılığında kilit kodunuzu veriyor.

Bootloader kilit kodu edindikten sonra, bootloader kilidini açma yöntemleri:

Premium - TürkPDA Huawei Multi-ToolBox kullanarak hiçbir komut yazmadan tek tıklama ile bootloader kilidinizi açabilirsiniz.

1- Eklentilerde yer alan adb.rar dosyasını indirip, C:\ diskine çıkartın.

2- Telefonunuzdan "Ayarlar / Telefon hakkında" menüsünden 7 kez "Derleme numarası" üzerine ard arda basın. (USB hata ayıklama modunuz zaten aktif ise 5. adımdan devam edin.)

3- "Ayarlar" uygulamasına geri dönüp, "Geliştirici seçenekleri" ne girin.

4- "USB hata ayıklama" modunu aktif edin.

5- USB ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

6- "C:\adb" klasörüne girin. Shift tuşuna basılı tutarak klasör içinde sağ tık yapın.

7- "Komut penceresini burada aç" seçeneğine tıklayın.

8- Açılan pencerede "adb devices" komutunu yazıp Enter tuşuna basarak cihazınızı listeleyin.

9- Cihazınız XXXXXXXXXXXXXXXXXX device şeklinde listelendiyse, "adb reboot-bootloader" komutunu girip Enter tuşuna basın.

10- Cihazınız fastboot modunda açılacaktır. "fastboot devices" komutu yazıp cihazınızın bilgisayar ile bağlantı kurup kurmadığını kontrol edin.

11- Cihazınız XXXX fastboot şeklide listelendiyse, sıradaki komut olan "fastboot oem unlock ****************" girin. "***" olan bölüme 16 haneli kilit kodunuzu yazacaksınız.

12- OKAY [0.XXXs] metnini gördüğünüzde kilit kodunuz açılmış demektir. Telefonunuz yeniden başlayıp, fastboot modunda tekrar açılacaktır. Ekranda "Phone UNLOCKED" ibaresi beliriyorsa işlemler başarılı demektir.

Bootloader kilit durumunuzu öğrenmek için yine adb üzerinden, cihazınız fastboot modunda bağlıyken "fastboot oem get-bootinfo" komutunuda kullanabilirsiniz.

Bootloader kilit kodu edinmek için resmi yöntemler:
    1- Aşağıdaki linklerin herhangi birinden Huawei sitesine girin. (Biri avrupa, diğeri çin versiyonu. Zaman zaman ikisinden birisi kapanıp açılabiliyor.

2- Unlock Bootloader linkine tıklayın.

3- İsterseniz Facebook ile bağlanın, ya da "Register for free" linkine tıklayın.

4- Huawei kayıt sistemi Türkiye'ye SMS onayı gönderemediği için "Register Email Address" linkine tıklayın.

5- Gerekli bilgileri doldurup kayıt oluyoruz.

Başarılı bir kayıt işleminden sonra, sisteme otamatik giriş yapılıyor ve site sizi tekrar ana sayfaya yönlendiriyor.
    6- Tekrar "Unlock Bootloader" linkine tıklayın.

7- Kilit açma sözleşmesi sayfasına gireceksiniz. Sözleşmeyi onaylayıp "Next" butonu ile devam edin.

8- Sizden telefon bilgilerinizi alıp, karşılığında kilit kodu verecek sayfaya ulaştınız.

Cihaz Türü: Smartphone

Product Model: MT7-L09, Che2-L11, ATH-UL01 gibi direk cihaz model numarasını girin. İstina olarak kabul etmediği taktirde başına HUAWEI ekleyin. (örn: HUAWEI MT7-L09)

Product Serial Number: Cihazınız arka kapağı çıkan bir model ise, cihaz arkasındaki S/N:R80Q.... şeklinde olan numarayı, eğer kapak çıkmıyor ise, "Ayarlar / Telefon hakkında / Durum" menüsünden "Seri numarası" altında yazan numarayı buraya girin.

Product IMEI or MEID: Telefonunuzdan *#06#'yi tuşladığınızda çıkan numarayı buraya yazın. Eğer cihazınız çift SIM kart destekliyorsa, öncelikle birinci IMEI numarasını yazın. Genellikle bootloader kilit kodunuz birinci IMEI numarasına göre ayarlanmıştır. Ama %1'lik istisnalar olabiliyor.

Product ID: Telefonunuzdan *#*#1357946#*#* tuşlayın, çıkan kodu buraya yazın.

Verification Code: Sağ taraftaki resimde görünen karakterleri güvenlik doğrulaması için buraya yazın.

9- Sonrasında Commit butonuna basın. Kilit kodunuz alt tarafta belirecektir.

Bootloader kilit kodu edinmek için resmi olmayan yöntemler:
    1- Öncelikle cihazınızı KingRoot yardımı ile root edin. Fakat burada hemen belirtmek gerekirki KingRoot bir çok cihazda başarılı bir şekilde rootlama yapsada, bazı cihazlarda, bazı yazılım sürümlerinde olumlu sonuç vermeyebilir. Eğer KingRoot sisteminizi rootlayamazsa resmi kilit kodu edinme yöntemlerini deneyin.

2- Eğer cihazınız rootlandıysa, marketden Root Browser, Root Explorer, Total Commander gibi bir uygulama edinerek, sistem dosyalarına erişim sağlayın.

3- Bu uygulama ile /dev/block/platform/hi_mci.0/by-name/ klasöründeki nvme dosyasını bulun.

4- nvme dosyasını sdkartda herhangi bir yere kopyalayın. Orjinaline zarar vermeyin, mümkünse açmayın. Dosya ortalama 4MB boyutunda olacaktır.

5- Kopyaladığınız yerden dosyayı herhangi bir metin editörü ile açın. Ben WPS Office kullandım.

6- Dosya içerisinde WVLOCK bölümünü bulun, WPS Office ile açtığınızda 10. sayfadaydı sanırım.

7- Bootloader kilit kodunuz WVLOCK etiketinin karşısında yer alacaktır.
    1- Cihazınızda ROOT olduğundan emin olun.

2- Bilgisayarınız "Minimal ADB ve Fastboot" yazılımını indirin.

3- Telefonunuzda "USB hata ayıklama" modunu aktif edin.

4- Minimal ADB'yi çalıştırın.

5- adb shell su -c "grep -m1 -aoE 'WVLOCK.{14}[0-9]{16}' /dev/block/mmcblk0p7 |grep -aoE '[0-9]{16}'" komutu yazıp "Enter" tuşuna basın.

6- Telefon ekranınız açık olsun. ADB izni isteyecek. İzin verin.

7- Komut ekranında 16 haneli kilit kodunuz görünecektir.

Ekli dosyalar:

• adb.rar
      adb.rar
      Dosya Boyutu:
      473.6 KB
      Gösterim:
      580
    Son düzenleme: 26 Ekim 2017
  2. eddl34

eddl34

Onbaşı
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    iyi aksamlar herkese (telefonum mate 7 eu 571 rom yüklü)
    bir türlü bahsetdilen Bootloader Kilidi ni alamıyorum sayfaya giriş yapıyorum
    yazılanları sırasıyla yapıyorum fakat her seferinde su yazı çıkıyor..

Please make sure the verification code and model number are correct. If your device has multiple IMEIs or MEIDs, please try another IMEI or MEID.

ufuk54 ve halil.63281 bunu beğendi.
  3. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Cihazınızın model numarası nedir? ve sitede model bölümüne ne yazıyorsunuz?

4. eddl34

eddl34

Onbaşı
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    model numarası huawei MT7-L09
    sitede MT7-L09 olarak yazıyorum

5. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Birde HUAWEI MT7-L09 olarak girmeyi deneyin.

nex55, Skorpi ve eddl34 bunu beğendi.
  6. eddl34

eddl34

Onbaşı
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Allah razı olsun hocam :cool:
    sabahtan beri uğraşıyordum
    cok teşekkürler:)

candumann bunu beğendi.
  7. Emrah yazıcı

Emrah yazıcı

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam şimdi de böyle bi ibare çıktı

Ekli dosyalar:

8. onderkaan

onderkaan

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 7 TL10
    Zaten kilitsiz diyor hocam.

9. Emrah yazıcı

Emrah yazıcı

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tamam ama fastboot modundayken kilidin kapalı olduğu görünüyor.

10. Emrah yazıcı

Emrah yazıcı

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sizin cihazınız g8 mı hocam

11. ersinaydanirem

ersinaydanirem

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hayır abı PLK-L01 huwaeı honor 7
    amacım root atmak yapamıom

12. Emrah yazıcı

Emrah yazıcı

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam bi yardmcı olursanız sevinirim yaaa telefon fastboot modundayken kilidin kapalı olduğu görünüyor IMG_20161009_182028.jpg

13. dexter05

dexter05

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam ben bootloader kilidini açtım fakat şimdi tekrar kapatmak istiyorum.fakat hem telefonu fastboot modunda açamıyorum hem de adb programını çalıştırmaya kalktığımda adb.exe çalışmayı durdurdu hatasını alıyorum.Hocam bana bir yardım ederseniz çok sevinirim

14. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Hocam attığınız ekran da da açık görünüyor. Siz işlem yapmayı deneyin, write failed hatası vermezse sıkıntı yok demektir. Verirse relock yapıp tekrar unlock yapın.

Fastboot modunda cihazınızı nasıl başlatacağınız yukarıda yazıyor. adb.exe ise bilgisayarınız ile alakalı bir sıkıntı, bu konuda yapabileceğim birşey yok.

15. CxALy

CxALy

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    22
    Ödül Puanları:
    22
    fastboot modundayken pc telefonu görmüyor

16. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,815
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    USB sürücülerinizi güncelleyin.

17. CxALy

CxALy

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    22
    Ödül Puanları:
    22
    bootloader kilit kodumu öğrendim. ama işlemler sırasında fastboot modunda açılıyor ama pc görmüyor cihazı 10- Cihazınız fastboot modunda açılacaktır. "fastboot devices" komutu yazıp cihazınızın bilgisayar ile bağlantı kurup kurmadığını kontrol edin

hisuite de bulmuyor cihazı

Metin bunu beğendi.
  18. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,644
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    HiSuiti kaldırıp tekrar kurun, yine de olmazsa, USB Bağlantı kablosunu kontrol edin/başka biri ile deneyin

Metin bunu beğendi.
  19. CxALy

CxALy

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    22
    Ödül Puanları:
    22
    sorun windows 10 da imiş. windows 7 ultimate ile sorun çözüldü

Metin bunu beğendi.
  20. yokdahaneler

yokdahaneler

Onbaşı
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    5
    bende fartboot acamıyorum
    allah için skype adresimden biri yardımcı olsun root atamıyorum mate 8 telefona

Metin ve cencen bunu beğendi.