1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Huawei P10 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 18 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
    -Telefonum açılmıyor yardım edin!
    -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
    - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.

Arkadaşlar, ben kesinlikle bu cihazlarda TWRP üzerinden Wipe yani hard reset atmanızı önermiyorum.

Wipe Data nedir? Wipe Data, temel Android sistemini ele aldığımızda DATA/ dizininin formatlanarak, telefonun bir nevi fabrika moduna dönmesidir. DATA/ dizininde genel olarak programlar, ayarlar vs. bulunur. Fakat Huawei bu noktada biraz Huawelik yaparak bu dizine bölgeye özel ayarların bulunduğu 3 dizinlik, custom.bin, oeminfo dosyalarını atmış. Siz TWRP üzerinden wipe yaptığınız da TWRP bunları ayırt etmeden ne var ne yok siliyor. Sonrasında cihazınız açılmasına açılıyor fakat, menü ikonları bir farklı, şebeke sinyal seviyesinde inanılmaz bir düşüş, ses kalite kaybı gibi durumlar yaşanıyor. Bu işlemin geri dönüşü ise çok sıkıntılı oluyor. O nedenle TWRP ile Wipe yapmadan oturup bir kez daha düşünün.
    • TWRP Recovery üzerinden sistem yedeği alabilirsiniz. Ama şuan için kesinlikle bu yedeği tekrar yüklemeyin. Yoksa cihazınız brick olur. TWRP üzerinden kesinlikle yedek dosyalarınızı Restore yapmayın!
    • Resmi OTA güncellemesi (FullOTA) yapıldığında bootloader kilidiniz açık olsa bile kapanır. Bazen bugda kalıp açık gösterebilir, fakat eğer UPDATE.app ile güncelleme yaptınız ve sonrasında ADB / Fastboot üzerinden dosya yazamıyorsanız bilin ki bootloader kilidiniz kapanmıştır. Kilit açma işlemlerini tekrar etmeniz gerekir
    • Bootloader kilidini açtığınızda ya da tekrar kitlediğinizde cihazınız otomatik olarak fabrika ayarlarına döner. Bu yüzden işlemler öncesinde mutlaka verilerinizi yedekleyiniz.
    • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox v2 - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
    • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
    • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
    • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
    • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
    • USB Sürücü - Huawei USB Sürücüleri
    • USB Sürücü - Huawei USB Sürücüleri (Alternatif)
    • ADB Sürücü - Android ADB Dosyaları

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 11 Kasım 2017
  2. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    emeğine sağlık hocam.şimdi benim sıkıntım şurda p10'a stock rom flashlamam lazım bu konuda xda forumda hwotalı bir yöntem var. (Tutorial) Recovering a P10/P10+ Brick şu linkde arkadaş bahsetmiş ama ingilizcem iyi olmadığı için ne anlatıyor nasıl yapılıyor anlamıyorum.bana bu konuda yardımcı olursan çok makbule geçer can hocam.şuan cihazda twrp recovery yüklü.erecoveryi flashladım ama girdiğimde güncelleme yapmak istiyor sonra hata veriyor

3. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    bu arada hafıza kartını psye takıyorum dload adında dosya açıyorum indirdiğim update.zip'ın içindeki update.app dosyasını atmaya kalktığımda dosya çok büyük hatası veriyor nedense anlamıyorum dosya 4.5 gb hafıza kartı 32 gb telefon twrp moddayken bağlıyım telin hafızaya eriştiğimde telin kendi belleğine atmaya çalışıyorum atmıyor hafıza kartı takılıyken gene atamıyorum sorun anlı birşeyi yanlışmı yapıyorum?syste.img recovery.img boot.img yi fastboot modda flashladım ama erovery'ye girip hard reset yapmam gerek herhalde telin açılması için ama erecovery sürekli hata veriyor neden anlamıyorum.verdiğim dosyada erecovery flashladım fastboot modda ama gene aynı hatayı veriyor

4. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    HWOTA çevirisini yapacağım, o şekilde çözeceğiz sizin işinizi de inşallah.

Skorpi ve Volpula bunu beğendi.
  5. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Hafıza kartını FAT32 yerine bilgisayarınızdan NTFS olarak biçimlendirirseniz ilgili dosyayı hafıza kartına atabilirsiniz. Dosyayı hafıza kartına atın, stock recovery kurup, güncellemeyi deneyin.

Volpula bunu beğendi.
  6. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    çok sağol hocam vaktini alıyorum kusura bakma emeğine sağlık.bu verdiğim linkdeki yöntem işe yararmı bilmiyorum çükü sd card'a update.app'ı atamıyorum neden anlamıyorum.[Guide] Mate 9 Flash Update Package and Rebrand bu linkdeki yöntemle farklılar ama hangisi işe yarıcak deneyip görücez artık.tek istediğim birinin bana türkçe ne yapmam gerektiğini söylemesi :)

7. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    bunu bilmiyordum hocam.hemen deneyip haber vericem

8. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    @Volpula cihazınız da en son hangi ROM vardı, değişiklik yapmadan önce? Ve cihaz modeliniz nedir, L09, L29?

9. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    VTR-L09C432B162 stock romu vardı hocam

10. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    VTR-L09C432B162 FullOTA MF - Linkten ROM'un full OTA halini indirelim. Daha önce elinizde var ya da yok, FullOTA MF olduğundan emin değilseniz yine de indirin. Bu dosya lazım size. Dosyayı zipten çıkaralım, Huawei Update Extractor ile UPDATE.APP dosyasından BOOT.img, CUST.img, RECOVERY.img, SYSTEM.img dosyalarını çıkaralım.

Bu çıkardığınız dosyanın içerisindeki Recovery.img dosyasını telefonunuza flaşlayın. Sonra da cihazınıza TWRP recovery flaşlayın, ama eRecovery bölümüne yapın bunu. fastboot flash recovery2 recovery.img şeklinde. Stock recovery yerinde kalsın yani. Stock ve TWRP aynı anda olacak.

İlk işimiz DATA/ dizinini geri döndürmek olacak. update_full_VTR-L09_hw_eu.zip ve update_data_full_public.zip dosyalarını indir. Elinde varsa da boş ver. Bu linktekileri indir. update_full_VTR-L09_hw_eu.zip dosyasını Winrar ile açıp (Açmak diyorum bak, arşivden çıkarma dosyayı) içindeki UPDATE.APP dosyasını sil.

Sonra SD kartını exFAT olarak biçimlendir. Bu iki dosyayı sd kartına at. Telefonunu eRecovery yerinde olan TWRP modunda aç ve bu iki dosyayı oradan yükle. (update_full_VTR-L09_hw_eu.zip hata verebilir, önemli değil, sen üstüne ikinci dosyayı yükle)

Sonra daha önce çıkarmış olduğun BOOT.img, CUST.img, RECOVERY.img, SYSTEM.img dosyalarını fastboot üzerinden yükle.

Yükleme tamamlandıktan sonra cihazı yeniden başlat. Açılması lazım. Eğer açılırsa, ayarlardan ya da stock recovery üzerinden telefonu fabrika ayarlarına döndür. Bunu mutlaka yap.

Volpula bunu beğendi.
  11. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    tamam hocam dosyalar insin anlattığın gibi yapıcam.bu arada erecovery yerine twrp yükle demişssin yani erecovery silinicekmi cihazdan sadece twrp ve stock recoverymi olucak?

12. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    bu arada misal BOOT.img bu dosyaları flashlarken adlarını değişip boot.img felan yapıp flashlasam olurmu farkedermi yani çünkü daha önce öyle yapıyodum belki yanlış oluyordur huaweide ondan soruyorum

13. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Evet. Stock ve TWRP olacak aynı anda. Dosya isimlerini degistirmeden flashlayın. Garanti olsun.

Volpula bunu beğendi.
  14. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    şuan twrpden flashlama bitti yeniden başlatım fastboot modunda yükleme yapıcam yanlız update.app dosyasını açınca içinde cust.img yok

15. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    hocam dediklerini yaptım ama yeniden başlattıkdan sonra error mode'a attı func no 13 (recovery image) error no 12(boot failed in recoveryboot mode yazıyor

16. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Cust.img olmadan mı yüklediniz?

17. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    evet update.app içinde cust.img yok çünkü c ile başlayan CRC.img ve CURVER.img var

18. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    CUST.img'yi update_full_VTR-L09_hw_eu.zip içindeki UPDATE.APP den çıkaracaksınız. Yarım olmaz bu şekilde. İşlemleri komple en baştan yapın.

Yine hata alırsanız, o zaman baglantıdaki dosyayı indirin: Custom Recovery P10 - TurkPDA

Fastboot modunda
    Kod:
    fastboot flash recovery CustomRecovery_TurkPDA.img
    komutu ile flaşlayın.

Daha önceki mesajımda indirmiş olduğunuz FullOTA MF update.zip içindeki UPDATE.APP dosyasını SD kart/dload klasörü içerisine atın.

Telefonu kapatın, USB Kablosunu çıkarın. Ve Ses yükseltme + Ses kısma tuşlarına 5-10 sn basılı tutun. (this device can not be trusted mesajını görene kadar)

Yükleme işlemi başlayıp, %100 e kadar ilerlemesi lazım. Sonra telefonu açmayı deneyin. Açılırsa fabrika ayarlarına dönün.

19. Volpula

Volpula

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    tamam o zaman yeniden inidip siliyorum ondan sonra zip doysasının içinden update.app'ı ondan sonra tüm işlemleri sıfırdan yapiyim en mantıklısı.telefona twrpden full wipe yaptıkdan sonra.cust.img yüklemedim diyemi böyle bir sorun oldu ?

20. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Hayır. Sakın TWRP full wipe yapma. En baştan ilk anlattığım gibi yap. Sonra da alıntıladığın bu mesajı tekrar oku, birşeyler daha ekledim sen alıntıladıktan sonra.