Huawei Mate S B380 MM Güncelleme

'Huawei' forumunda Skorpi tarafından 6 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Skorpi

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Huawei Mate S (CRR-L09) has received a new security update, version B380, in Europe. In addition to this month’s security patches, this firmware also brings some minor feature enhancements and bug-fixes.

Firmware Details
    • Device: Huawei Mate S
    • Model: CRR-L09
    • Android: 6.0 (Marshmallow)
    • EMUI: 4.0.2
    • Firmware: B380
    • Build Number: CRR-L09C432B380
    • Custom Number: CUSTC432D001
    • Security Patch Level: February 1, 2017
    • Region: Europe
    • Release Date: 22.02.2017
    • Status: Official (stable)
    • Type: Full firmware package
    • File Name: update.zip
    Download Link: Official Mirror | Size: 1.6 GB

How to Update
    Before installing this firmware, make sure that your phone’s cust number is C432D001 from Settings > About Phone.
    1. Download the update.zip package from the link provided above and extract it on your computer.
    2. Connect your phone to the PC and create a new folder “dload” in its external microSD card or the internal memory.
    3. Copy the extracted UPDATE.APP package to the new dload directory.
    4. [Optional] Take a full backup of your data using your preferred tool.
    5. Now unplug the USB cable and turn your phone off.
    6. Hold Volume down + Volume up + Power keys for a few seconds to start the update.
    Official Changelog: You can read the full changelog by clicking here.

kyhnvrgli41 ve um77 bunu beğendi.
  2. abds

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    21
    Ödül Puanları:
    10
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate S
    Yazılım:
    B321
    CUST C464 olan cihazıma bunu nasıl kurabilirim hocam ? Bölge kodu değiştirmek mi lazım illa

3. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Maalesef Evet

TurkPDA Skorpi from Tapatalk

4. abds

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    21
    Ödül Puanları:
    10
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate S
    Yazılım:
    B321
    Sitedeki yöntemle değişmiyor galiba hocam doğru mu

5. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Bende Sizin Cihazınız olmadığından maalesef deneme fırsatım olmadı, ama olmaması için bir neden yok...deneyin

kyhnvrgli41 bunu beğendi.
  6. abds

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    21
    Ödül Puanları:
    10
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate S
    Yazılım:
    B321
    Türkiyeden alınan Huawei Mate S'i nasıl Android 6 sürümüne güncelleyebileceğinizi anlatmak için konu açıyordum fakat açılmıyormuş.Yapmanız gerekenleri basit birşekilde sırasıyla anlatıyorum o yüzden düzgün okuyunuz. Yapacağınız işlemlerden ben sorumlu değilim. Birde C464 olan bölge kodunuz bu işlem sonrasında C900 olarak gözükecektir. Bunları göz önünde bulundurarak bu güncellemelere sahip olmak isteyen arkadaşlar.

1. İlk olarak Almanya Android 6 Marshmallow romunu

bu linkten indiriniz.

2.Hafıza kartınızda dload klasörü yoksa hafıza kartınıza dload adında yeni bir klasör oluşturunuz.İndirdiğimiz dosyayı bu dload klasörünün içine atınız.

3.Sonrasında 3 tuş yöntemi veya " * # * # 2846579 # * # ProjectMenu> Software Upgrade> SDCard Upgrade " bu yöntemle güncellemeyi tamamlayınız.

4.Bu işlem rootsuz ve bootloader kilidi açılmadan cihazımda denenmiştir. Ardından B370 B380 B390 istediğiniz yazılıma upgrade edilebilir.

7. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    Bu 4.uncu yazida B370-B380-B390 a nasil gecis yapilabiliyor ?

8. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Internetten bulur,indirir ve yüklersiniz....:cool::)

9. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    Yinemi sen abi

10. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Pardon, anlamadım?

11. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    Pardon hocam yanlış yazdım kusuruma bakmayın

12. abds

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    21
    Ödül Puanları:
    10
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate S
    Yazılım:
    B321
  13. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Ben bu dandik ÇİN Mallarından anlamam ki...:cool:
    Mate7 Ana Konuda bu Batarya tüketimi ve Bildirim sorunları ile ilgili benim bir ara yazıp paylaştığım bir şey vardı.....onu bir zahmet bulup, bir deneyin isterseniz.....

14. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    Evet bende güncelleme yi yapmış bulunmaktayım..
    Fakat faydamiza yarayacak birkaç bilgi bende vermek istiyorum ..
    İlk once cihazimizin kilit kodunu ogrenmemiz en kotu sonuclara karşı bize yardım edeceğinden ogrenmemiz gerek..
    TWRP yedek almak..
    Verilerin yedeğini almak .

*Ayrıca B570-580-590 hepsini denedim.. DOSYALAR menüsü yok... Şuanda B321 en sağlıklı olanı

@abds kardeşim beni cesaretlendirdigin icin teşekkür ederim

@Skorpi hocam iyi pazarlar

15. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    @abds guncellemeden sonra parmak izi okuyucu da yavaşlama varmi ?

CRR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. kyhnvrgli41

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    148
    Ödül Puanları:
    41
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Redmi Note 4X SD
    Yazılım:
    Yağ gibi akıyor
    Güncelleme sonucu..
    1) batarya sarj süresi @Skorpi hocamızın da belirttigi ayarları yapınca performans da az da olsa artış var.
    2) yazı şekillerini değiştirebiliyoruz.
    3) kulaklık kullananlar için muazzam bir ses artışı var.
    4)parmak izi okuyucu yavaş tahmini 2 saniye sürüyor.

Bunların dışında bir pozitif veya negatif bir izlenime rastlarsam eklerim :)

CRR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skorpi bunu beğendi.
  17. Cengiz18

Er

Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate S CRR-L09
    Bir arkadaşımız bu konu altında Huawei Mate S telefonun (channel/tr) bölge kodunu değiştirmeden Avrupa Rom yükleyip Marshmallow'a geçilebileceğini yazmış fakat bu yöntemin işlem sıralaması açısından sağlıklı olduğu kanısında değilim. Çünkü bölge kodu değiştirmeden Avrupa Rom yüklenebilse bile telefonunuzda tam bir Rom kurulumu gerçekleşmiş olmaz. Örneğin; Avrupa için yayınlanan CRR-L09C432B321 Rom'unu yüklediğinizde telefonunuz bir aksilik olmaz ise Lollipop'tan Marshmallow'a geçmiş olabilir fakat telefonun derleme numarası CRR-L09C900B321 (Generic Rom) olarak kalır. Hal böyleyken bu Rom'un üstüne birde son güncelleme olan CRR-L09C432B390 Rom'u telefonunuza yüklediğinizde ise eksik uygulamalarla karşılaşabilirsiniz.(Dosya-Tema-Müzik v.s.) Hatta telefonunuzdan *#*#2846579#*#* çevirisi yaptıktan sonra "Network Information Quaery / Vendor Country Info" menüsünde telefonun bölge kodunu incelediğinizde (“Vendor: file not exist Country: file not exist.”) Vendor ve Country dosyalarına ulaşılamadığı mesajını alabilirsiniz. O yüzden benim önerim ilk önce bölge kodunun hw/eu olarak değiştirilmesi ve telefona “ro.build.display.id=” düzenlemesi yapıldıktan sonra Avrupa Rom'un yüklenmesi. Tabii ki bu çok ayrı bir konu olduğu için “ Huawei Mate S Ana Konu” gibi ayrı bir başlık altında paylaşmak Huawei Mate S kullanıcıları için daha yararlı olacaktır... “Ama ben bölge kodunu değiştirmeden Avrupa Rom yükledim. Şimdi ne yapabilirim?” diyorsanız..

Telefonunuzdaki tüm önemli bilgilerin yedeğini aldıktan sonra:

1. Ayarlar/Telefon hakkında bölümünden telefonunuzun derleme numarasının CRR-L09C900B321 olduğundan emin olunuz.

2. Telefonunuzu recovery moda alıp sırasıyla “Wipe data/factory reset” ve “Wipe cache partition” işlemlerini yapınız. Son olarak “Reboot system now” yapınız ve telefonun açılmasını bekleyiniz.

3. Telefonunuzdan *#*#2846579#*#* çevirisi yaptıktan sonra "Network Information
      Quaery / Vendor Country Info" menüsünden telefonun bölge kodunu tekrar kontrol

ettiğinizde Vendor:channel Country:tr olarak düzelmiş olması gerekir.

Şimdi yapmanız gereken bölge kodunu değiştirmek. İşte bu kısım bu gibi işlerle ilk kez uğraşanlar için biraz sıkıntılı olabilir. O yüzden aşağıda yazılan işlemler size çok yabancı geliyorsa size önerim bu işleme, bilen bir arkadaşınız ile devam etmeniz yada “Generic Rom” ile (C900) idare etmeniz..

Telefonunuzda doğabilecek herhangi bir sorun için tüm sorumluluk size aittir!!

1. Ayarlar/Telefon hakkında/Derleme numarasına (Geliştirici seçeneklerini aktif hale getirmek

için) üst üste basınız.

2. Ayarlar/Geliştirici seçenekleri/USB Hata Ayıklaması'nı sürükleyerek aktif hale getiriniz.

3. Eklentideki oeminfo.rar dosyasını bilgisayara indirip C:/ dizinine çıkarınız.( c:/oeminfo )

4. Sitedeki TurkPDA - Huawei Multi-Toolbox' ı bilgisayarınıza kurunuz.

5. Bilgisayarınıza HiSuite kurulumu yapınız.

6. Telefonun Bootloader ve OEM kilidini açınız. ( https://www.youtube.com/watch?v=Oe7EjGsApKQ )

7. Telefonu Root'layınız. (
      )

8. Telefona SuperSU uygulaması yüklendikten sonra tekrar Stock Recovery'ye geçiş yapınız. (
      )

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınıza kurulmuş olan TurkPDA - Huawei Multi-Toolbox'ı çalıştırınız(Uygulama için güncelleme uyarısı varsa tamamlayınız.) Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp USB bağlantı izinlerini verdikten sonra yapılacak işlemler:

1. TurkPDA - Huawei Multi-Toolbox üzerindeki “Bölge Kodunu Yedekle” butonuna basınız ve işlemin tamamlanmasını bekleyiniz. (Telefonunuz Multi-Toolbox uygulaması için root izni istediğinde onaylayınız.)

2. C:/TurkPDA/Bolge-Kodu-Yedek klasörüne arşivlenmiş olan oeminfo dosyasını kopyalayıp C:/oeminfo klasörünün içine yapıştırınız.

3. C:/oeminfo klasörünün içine yağıştırdığınız oeminfo dosyasını oeminfo.img olarak yeniden adlandırınız.

4. C:/oeminfo klasörünün içindeki oeminfo uygulamasını çalıştırınız ve kutucuğun içindeki channel/tr yazısını silip yerine hw/eu (boşluk bırakmadan) yazıp uygulayınız.

5. C:/oeminfo klasörünün içindeki oeminfo.img dosyasını oeminfo olarak tekrar yeniden adlandırınız ve bu dosyayı kesip C:/TurkPDA/Geri-Yukle klasörüne yapıştırınız.

6. C:/TurkPDA/Bolge-Kodu-Yedek klasörüne arşivlenmiş olan custom dosyasını kopyalayıp C:/TurkPDA/Geri-Yukle klasörüne yapıştırınız ve bu dosyayı not defteri ile açınız. Açmış olduğunuz dosyadaki channel/tr yazısını silip yerine hw/eu (boşluk bırakmadan) yazıp kaydediniz.

7. TurkPDA - Huawei Multi-Toolbox üzerindeki “Bölge Kodu Yedeğini Geri Yükle” butonuna basınız ve çıkan seçeneklerden “Yedeği Geri Yükle” butonuna basınız. İşlem tamamlanana kadar bilgisayar bağlantısını kesmeyiniz.(Telefonunuz Multi-Toolbox uygulaması için root izni istediğinde onaylayınız.)

8. Yukarıdaki tüm işlemler tamamlandıktan sonra telefonun bilgisayara bağlı olan USB kablosunu çıkarınız.

9. Telefonunuza yüklü olan SuperSU uygulamasını aynı uygulamanın ayarlar bölümünden kaldırınız.

10. Telefonunuzu yeniden başlatınız.

Telefon açılırken “Sistem Optimize Ediliyor" yazacak. Lütfen sabırla telefonun açılmasını bekleyiniz. Telefonunuz açıldığında, Ayarlar/Telefon Hakkında bölümünde derleme numarası CRR-L09C432B321 olarak değişmiş olması gerekir. Telefonunuzdan *#*#2846579#*#* çevirisi yaptıktan sonra "Network Information Quaery / Vendor Country Info" menüsünden telefonun bölge kodunu tekrar kontrol ettiğinizde “Vendor:hw Country:eu” olarak değişmiş olması gerekir. Telefonunuzu recovery moda alıp sırasıyla “Wipe data/factory reset” ve “Wipe cache partition” işlemlerini yapınız. Son olarak “Reboot system now” yapınız ve telefonun açılmasını bekleyiniz. Telefonunuz artık hazır.. Dilerseniz bu işlemlerden sonra Huawei Mate S için son yayınlanan CRR-L09C432B390 Rom'u yükleyebilirsiniz. Hangi Rom daha kararlı çalışıyor derseniz yükleyip kendiniz keşfedin derim. Ben CRR-L09C432B390 olan son güncel sürümü kullanıyorum.. Fakat son güncel sürümün şu an için root desteği yok. Telefonunda root işlemleri yapmak isteyenler için önerim, şimdilik CRR-L09C432B321 Rom'da kalmaları.. Kolay gelsin..:)

ÖNEMLİ: Türkiye'de bu nitelikte hazırlanmış bir platform yok denecek kadar az. Bizim yapmamız gerekense kendi ülkemizde hazırlanmış bu ve bunun gibi sitelere destek olmak. Peki nasıl destek olabiliriz? TurkPDA sitesindeki herhangi bir başlık için daha önceden deneyimlediğimiz doğru bilgileri doğru başlık altında paylaşmak yada sitenin ve uygulamalarının daha da geliştirilmesi için bağış yapmak. Yani bir şey alıyorsak başka bir şey vermek gibi..(Deneyim yada Bağış ) O nedenle deneyimse deneyim, olmadı gönlünüzden ne koparsa www.turkpda.com sitesindeki Bağışlar bölümünden yada TurkPDA - Huawei Multi-Toolbox üzerinde bulunan “Bağış Yap ve Gelişmesine Destek Ol” bölümünden TurkPDA kurucularına, yani bu platformu bizler için özenle hazırlayanlara lütfen destek olalım. Sevgiler...

Ekli dosyalar:

abds, ruh2007, kyhnvrgli41 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,129
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 8.6
    Öncelikle paylaşımınız için çok Teşekkür ederim.....Sizin gibi Bilgi sahibi olup'ta paylaşım yapan Üye sayısı maalesef bir elin parmak sayısını geçmedi bugüne kadar....Herkes daha ziyade, paylaşılan şeyden BEN yararlanayımda, gerisi beni hiç ilgilendirmez modunda....Sohbet Köşesi açtım...sabahleyin Adam Foruma giriyor, bir GÜNAYDIN desen, ölürmüsün? Devamlı Forumda Online olan sadece bir kaç Arkadaşımız oluyor....Yardım isteyen Arkadaşlara, illaki benim cevap vermemi beklemeden, Sen cevap versen, bir yerlerinmi incinir? Sende zamanında yardım aldın....Bağışı geçtim, aldığın yardımın karşılığını yardım olarak versene....Adam, Moderatör olmak istiyor, Özelden telefonunu verde önce biraz konuşalım diyorum, ikametgah senedi falan da lazımmı diye soruyor...Mate7 Ana Konuda bir çok konu toparlanmış, ama tabiki kimse önceden okumadan, direk soruyor....artık bende sıkıldım ve yoruldum....yakında Xiaomi Mi Max2 sahibi olacağım ve sanırım Foruma katkımda, giderek azalacak.....Xiaomi için bir Konu açarmıyız, açmazmıyız, bilemiyorum.....Forumuzun Kurucusu, Hocam ve Üstadım Sayın @candumann bundan sonrası için ne düşünür, ne yapar, Forum nasıl şekillenir, zaman gösterecek....Bu Forum ve Sayın @candumann sayesinde Mate7 min Bootloader Kilidini açtım, Avea ROM'dan kurtarabildim ve minnettarlığımı da Foruma katkı yaparak gösterdiğime inanıyorum ve bu Forum sayesinde de çok önemli Dost'lar kazandım ve bir çoğunla Özel olarak görüşmekte ve Fikir alışverişlerinde bulumaktayım...hepinize bu vesile ile Saygılarımı sunuyorum ve İyi Geceler diliyorum....

ruh2007, um77 ve kyhnvrgli41 bunu beğendi.
  19. Derdest

Sponsor

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Sayın @Skorpi Hocam her şey için emeğinize sağlık. Gerçekten siz olmasanız forum yetim çocuk gibi kalırdı. Sayenizde faydalı hale geldi, konuşmanız veda niteliğinde olmuş ama ben buna inanmak istemiyorum, dilediğiniz telefonu alabilirsiniz burda o telefonada bir köşe açarız siz yine buralarda takılırsınız :)

ruh2007 ve Skorpi bunu beğendi.
  20. slaysbk

Çavuş

Alınan Beğeniler:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    şimdi ne bootloader kilidi açmaya ne root atmaya gerek kalmadan yukarda anlatıldığı gibi yüklenince sıkıntısız geçiliyor mu marsmallow a diğer telefonlarda yani mate 7 de biz öldük öldük dirildik geçiş yapmak için ?

Yükleniyor...