1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Huawei Mate 9 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
    -Telefonum açılmıyor yardım edin!
    -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
    - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.

Arkadaşlar, ben kesinlikle bu cihazlarda TWRP üzerinden Wipe yani hard reset atmanızı önermiyorum.

Wipe Data nedir? Wipe Data, temel Android sistemini ele aldığımızda DATA/ dizininin formatlanarak, telefonun bir nevi fabrika moduna dönmesidir. DATA/ dizininde genel olarak programlar, ayarlar vs. bulunur. Fakat Huawei bu noktada biraz Huawelik yaparak bu dizine bölgeye özel ayarların bulunduğu 3 dizinlik, custom.bin, oeminfo dosyalarını atmış. Siz TWRP üzerinden wipe yaptığınız da TWRP bunları ayırt etmeden ne var ne yok siliyor. Sonrasında cihazınız açılmasına açılıyor fakat, menü ikonları bir farklı, şebeke sinyal seviyesinde inanılmaz bir düşüş, ses kalite kaybı gibi durumlar yaşanıyor. Bu işlemin geri dönüşü ise çok sıkıntılı oluyor. O nedenle TWRP ile Wipe yapmadan oturup bir kez daha düşünün.
    • TWRP Recovery üzerinden sistem yedeği alabilirsiniz. Ama şuan için kesinlikle bu yedeği tekrar yüklemeyin. Yoksa cihazınız brick olur. TWRP üzerinden kesinlikle yedek dosyalarınızı Restore yapmayın!
    • Resmi OTA güncellemesi (FullOTA) yapıldığında bootloader kilidiniz açık olsa bile kapanır. Bazen bugda kalıp açık gösterebilir, fakat eğer UPDATE.app ile güncelleme yaptınız ve sonrasında ADB / Fastboot üzerinden dosya yazamıyorsanız bilin ki bootloader kilidiniz kapanmıştır. Kilit açma işlemlerini tekrar etmeniz gerekir
    • Bootloader kilidini açtığınızda ya da tekrar kitlediğinizde cihazınız otomatik olarak fabrika ayarlarına döner. Bu yüzden işlemler öncesinde mutlaka verilerinizi yedekleyiniz.
    • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox v2 - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
    • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
    • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
    • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
    • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
    • USB Sürücü - Huawei USB Sürücüleri
    • ADB Sürücü - Android ADB Dosyaları

Son düzenleme: 17 Kasım 2017
    Skorpi bunu beğendi.
  2. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Ne yaptım ne ettimse cihazı bir türlü eRecovery ortamında boot edemedim. Her defasında twrp recovery devreye girip %100 olan yükleme durumunu son saniyesinde berbat etti. 1 adım kaldı ama bu kısmı aşamıyorum. twrp den kurtulmak için ne yapmak lazım?

3. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Root olayı burada açıklanıyor hocam. Uygulama şansım ne yazık ki Nougat a dönüş yapamadığım için henüz olmadı. Twrp den kurtulduğum anda deneyebiliim. Ya da hiç ellemeyip stock kullanabilirim.
    [Recovery][Root][02.05.2017] Huawei Mate 9 Pro * Unofficial TWRP for all LON models

4. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Twrp den kurtulmak için fastboot modund bootloader kilidi açık uygun recovery. İmg dosyasını flashlıyacaksın. Sonra telefon açılınca içinden fabrika ayarlarına dön yapacaksın.
    Bu birinci meseleydi ikincisi tuş kombinasyon ları ile yaparken kapatma tuşu + ses açma bastın kapandı telefon açıldığında kapatma tuşunu bırak ikisinide bırakmadan recovery gelene kadar bekleyince Twrp geliyor.

LON-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skorpi bunu beğendi.
  5. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    İşin benim için berbat tarafı recovery.img dosyamı yedeklememiş olmam ve bu dosyaya halihazırda ulaşamıyor olmam.

6. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Can hocamın yaptığı toolsun içinde var fastboot modda açarsan erecovery yada diğerini yükleyebilirsin.

Skorpi bunu beğendi.
  7. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Flash recovery_ramdisk tarzı bir komutu var Oreo versiyonunda. O nedenle toll yazılımlar yükleme yapamıyor. LON-RecoveryNoCheck.img şeklinde bir dosya var. Sanırım çözüme yönelik bir dosya olabilir. Onu flashlayacağım. Artık sinir katsayım da yükseldi. Cihaza zarar vermeden şu işi bir atlatsam çok mutlu olacağım.

8. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Bence sen rolback çıkmasını bekliyeceksin :(

9. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Nougat için ne kadar Rollback varsa denedim hiçbiri çalışmadı. Ben büyük ihtimalle iş göreceğini düşünüyorum. Olmadı tekrar twrp flashlar geçerim. Otel çok menem bir şeymiş.

10. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Merhaba arkadaşlar telefonu kurcalarken (mate 9 pro) güvenli mod diye bir yerde açıldı ilk defa görüyorum bilgisi olan varmıydı acaba?

11. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Sayın @candumann Hocam bu gün usb-otg çalışmama sebebini çözdüm aşağıya ekledim TWRP recovery değiştirdim. Usb-otg ile flash diski gördü turkpda super su zip yükledim açtım telefonu root olmamış. aynı yerinden devam etti sorun ne olabilir. (Not:TELEFON PCYE BAĞLIYSA TWRP AÇILMIYOR NORMAL RECOVERY AÇILIYOR)

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 3 Aralık 2017
  12. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    SuperSU flaşladıktan sonra markettende app sini indirin hocam.

13. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Hocam app sini indirdim bana nasıl root yapacağımı anlatıyor root checker le kontrol ediyorum, root yok diyor. supersu flashlıyorum açıyorum hayat yok. :(

14. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Buradaki dosyalardan hangisi stock recovery dosyasıdır? Fikri olan var mı acaba? Yapı benziyor ama Nougat ya da Marshmallow versiyonlarından farklı.
    Birinden biri benim işimi çözüyor ama hangisi?[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

15. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    Hocam vendor yazanlar hariç hepsini flashla tek tek bütün erecovery normal recovery hepsi. telefonun durumu ne şimdi son durum?

16. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    TWRP def edilince rahat bir temiz kurulum yapacağım. PDA dan farkı yok şu an. Telefon arama yapabiliyor ama görüştürmüyor.
    Ancak şu var ki bütün dosyaları birbirinin üstüne flashlamak nasıl olur bilemiyorum. Neticede recovery olarak yüklüyoruz. Bana 32 mb olan dosya işimi çözecek gibi geliyor ama emin değilim. Hala araştırıyorum. Burada sıkıntıyı çözüp Nougata geçiş yapacağız İnşallah.

17. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233
    sen ne kadar flashlarsan flasla telefona yanlış bir şey flash lamadığın sürece problem olmuyor. yada en azından benim telefon öle. bir tek recovery yok demekki oreo da

18. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Ses+ tuşu ile Power birlikte açtığım zaman elimi ne zaman çektiğim farketmiyor. Doğrudan twrp geliyor halen. Birazdan yükleme işlemine başlayacağım.

19. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Oreo 8.0 versiyonunda twrp sıkıntısı yaşayan ve orjinal stock recovery dosyasına dönmek isteyenler için malum update.app dosyasından ramdisk.img ve recovery_ramdis.img dosyalarının extract edilmesi gerekiyor. update.app dosyasını Huawei Update Extractor programında açabilmek için programın settings (ayarlar) kısmına gidip Verify header checksum kısmında bulunan tiki kaldırıyoruz. Sonra açılıyor.
    ADB ortamında sırasıyla:

fastboot flash ramdisk RAMDISK.img
    fastboot flash recovery_ramdisk RECOVERY_RAMDISK.img

komutlarını giriyoruz ve stock recovery yüklenmiş oluyor. Cihaz yeniden formatlanıyor. Verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.
    Bu noktada bir eksik bilgi yok. Programcı olmayan eski avukattan şimdilik bu kadar. :)

candumann bunu beğendi.
  20. Derdest

Derdest

Alınan Beğeniler:
    25
    Ödül Puanları:
    16
    Marka:
    Huawei mate pro
    Model:
    Lon-L29
    Yazılım:
    C636B233

Huawei Mate 9 Root Erişim İzni

HER İHTİMALE KARŞI MUTLAKA TELEFONUNUZUN ORJİNAL YAZILIMINI İNDİRİP AYRIŞTIRMA İŞLEMİNİ YAPIN​

Arkadaşlar merhaba bu yazımda başlıkta olduğu gibi mate 9 pro nasıl root yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Her şeyden önce mutlaka yedek alın (hisuite ile) arkadaşlar net bilgi sahibi değilseniz emin olmadan işlemlere başlamayınız turkpda hiçbir sorumluluk almaz sorumluluk kişinin kendisine aittir.

1. Telefonumuzun bootloader kilit kodunu açıyoruz (araştırıp nasıl açacağımızı site içerisinde bulabilirsiniz)

2. Telefon hakkında / derleme numarası/ 7-8 kez dokunuyoruz artık siz geliştiricisiniz diyor.

3. Geliştirici seçeneklerine geliyoruz usb hata ayıklamayı açıyoruz bilinmeyen kaynakları açıyoruz. (Not: usb hata ayıklama belli peryotlarla kapanıyor tekrar tekrar emin oluyoruz açık olduğundan.)

4. Telefonumuzu pc bağlayıp fastboot modunda açıyoruz (power+ses kısma basık tutuyoruz.) Bootloader kilidi açıkken.

5. TWRP yüklüyoruz. TWRP nasıl yüklenir ADB indirip komut satırına önce ‘’ adb devices ’’ telefonun bağlı olduğundan emin olunca ‘’ fastboot flash recovery turk-pda.Recovery.img ’’ yazıyoruz enter dediğimizde yükleme yapıyor, tamamlanınca ‘’fastboot reboot’’ diyoruz telefon kapanıp açılıyor.(Yukarıda vermiş olduğum turk-pda.Recovery.img twrp dosyası bu dosyayı indirip ADB klasörünün içine yapıştırıyoruz bu işlemleri yapıyoruz sonrasında)

6. Usb flash diskimize turk-pda superuser-r275.zip ve turk-pda Superuser_2.0_Beta_9.apk dosyaları indirip atıyoruz.

7. Telefonumuza tekrardan madde 3'ü uyguluyoruz sonrasında usb kablosunu çıkarıyoruz power+ses açma tuşlarını TWRP recovery açılana kadar bırakmadan bekliyoruz.

8. TWRP 3.03 açılıyor açılışta dil ayarları var ister ayarlayın ister ayarlamayın advanced wipe yapıyoruz USB-OTG kablomuzu takıyoruz biraz bekliyoruz sonra install seçeneğini seçiyoruz sol alltan select storage basıyoruz USB-OTG seçiyoruz. (aktif olmuyorsa bekliyoruz kartın doluluğu ve büyüklüğüne göre zaman alıyor)

9. Dosyaların içinden turk-pda superuser-r275.zip seçiyoruz alttan swipe to confirm Flas diyen yeri soldan sağa çekiyoruz telefon kapanıp açılıyor. (TWRP sorarsa KAPANIŞTA DO NOT DİYEREK KAPATIYORUZ MUTLAKA)

10. Açıldığında turk-pda Superuser_2.0_Beta_9.apk dosyasını yüklüyoruz.

11. HAYIRLI OLSUN HUAWEI MATE 9 PRO ROOT OLMUŞTUR.

NOT: ROOT sonrasında Google play store gidebilir internetten tekrar googleplay.apk sını indirip kurabilirsiniz.

Arkadaşlar bunların hepsini Sayın @Candumann hocam ve Sayın @Skorpi hocam ile beraber hallettik teşekürler Skorpi Hocam ve Can Hocam sorularınızı takıldığınız noktaları kendilerine sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 6 Aralık 2017
    Skorpi ve candumann bunu beğendi.
  21. Fatih1453

Fatih1453

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Günaydın arkadaşlar mate 9 telefonum var sabah güncelleme yaptım karşıma ekteki yazı geldi sıkıntım için yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar: