1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Huawei Mate 9 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,812
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
    -Telefonum açılmıyor yardım edin!
    -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
    - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.

Arkadaşlar, ben kesinlikle bu cihazlarda TWRP üzerinden Wipe yani hard reset atmanızı önermiyorum.

Wipe Data nedir? Wipe Data, temel Android sistemini ele aldığımızda DATA/ dizininin formatlanarak, telefonun bir nevi fabrika moduna dönmesidir. DATA/ dizininde genel olarak programlar, ayarlar vs. bulunur. Fakat Huawei bu noktada biraz Huawelik yaparak bu dizine bölgeye özel ayarların bulunduğu 3 dizinlik, custom.bin, oeminfo dosyalarını atmış. Siz TWRP üzerinden wipe yaptığınız da TWRP bunları ayırt etmeden ne var ne yok siliyor. Sonrasında cihazınız açılmasına açılıyor fakat, menü ikonları bir farklı, şebeke sinyal seviyesinde inanılmaz bir düşüş, ses kalite kaybı gibi durumlar yaşanıyor. Bu işlemin geri dönüşü ise çok sıkıntılı oluyor. O nedenle TWRP ile Wipe yapmadan oturup bir kez daha düşünün.
    • TWRP Recovery üzerinden sistem yedeği alabilirsiniz. Ama şuan için kesinlikle bu yedeği tekrar yüklemeyin. Yoksa cihazınız brick olur. TWRP üzerinden kesinlikle yedek dosyalarınızı Restore yapmayın!
    • Resmi OTA güncellemesi (FullOTA) yapıldığında bootloader kilidiniz açık olsa bile kapanır. Bazen bugda kalıp açık gösterebilir, fakat eğer UPDATE.app ile güncelleme yaptınız ve sonrasında ADB / Fastboot üzerinden dosya yazamıyorsanız bilin ki bootloader kilidiniz kapanmıştır. Kilit açma işlemlerini tekrar etmeniz gerekir
    • Bootloader kilidini açtığınızda ya da tekrar kitlediğinizde cihazınız otomatik olarak fabrika ayarlarına döner. Bu yüzden işlemler öncesinde mutlaka verilerinizi yedekleyiniz.
    • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox v2 - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
    • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
    • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
    • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
    • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
    • USB Sürücü - Huawei USB Sürücüleri
    • ADB Sürücü - Android ADB Dosyaları

Son düzenleme: 17 Kasım 2017
    Skorpi bunu beğendi.
  2. ceksi21

ceksi21

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Resmini gönderdiğimi indirmiştim ama bu dosyayı yüklemenize izniniz yok diyo. İndi ama olmadı.

3. ceksi21

ceksi21

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bende bunu indirdim ama indirkke sonra hatta verdi. İzinniz yok falah diyo. Ben nasıl yaptın. Bide bende indirsem aynı sorun bende olurmu MHA- L29C185B189 İNDİRİP kullanan odumu arkadaşlar. Nasl sorun varmı. Tavsiye eder misiniz.

4. ceksi21

ceksi21

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu hatayı neden veriyor

Ekli dosyalar:

5. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    LON-L29 8.0.0.302 (C636log)
    windows 8.1 x64 kullanıyorum. Wİndows 7 x86 sürümüne de sahibim. Huawei usb com 1.0 sürücüsüne sahip olmama rağmen donanım ekleme sihirbazında bu donanımı ekleyemiyorum. listelenen öğeler arasında yer almıyor nedense. Bunu zorlayarak sisteme bir şekilde entegre etme yolu var mıdır?
    Zira testpoint board firmware kurmam için gerekli olan driver bu. Yani hardbrick olmuş cihazımı bilgisayara gösterebileceğim tek kapı.
    Bilgisi olan varsa destek atarsa sevinirim. Hayırlı Cumalar.

6. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    Bu hatayı mevcut firmware dosyası sizin için uygun olmadığı için alırsınız. Firmware Finder programında firmware access durumunuza "by imei" şeklinde bakın. Sizin cihazınız için uygunsa firmware dosyasının hangi cihazlara yüklenebileceğini yazar. Şayet uygun değilse "not approved for your device" şelinde bir uyarı verir. Boşuna indirmeyin yükleme yapmaz yani.

7. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
  8. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    Tamam yine kendim hallettim. Cevap için zahmet etmeyin. Sorunun cevabı driver signature validation aracını kapatmakmış. Her Windows sürümünde ayrı bir şekilde yapılıyor. Zaten konumuz Windows değil. Huawei driver dosyası. Hard brick telefon için Huawei usb com 1.0

9. officialsercan

officialsercan

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    20
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C432B177
    Bu güzel olur. Umarım dönüş yaparlar. Dilimizi bu platformlarda görmek isteriz. Zira ingilizce çoğumuz için zor oluyor. Çeviri ile uğraşıyorum :) Sizin gibi bilgisini paylaşacak kişiler görmek güzel. Saygılarımla.

VKY-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

livevalue bunu beğendi.
  10. ceksi21

ceksi21

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Mate 9 a oreo güncelemesini yapmak istiyorum. Ancak ben telfonu dışardan aldım. Sonrada imei attım. Ben bunu en iyi şekilde nasıl güncelerim. Zahmet olmazsa anlata bilirmisimz.

11. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    BL kilidi açıksa en güzel ve bana kalırsa tek yolu HWOTA. Ya da orijinal IMEI numarasına dönüp güncelleme alıp sonra aynı işlemi tekrarlamak.
    SigmaKey veya Chimera Tool ile yapıyor telefoncular. SigmaKey de doğrudan güncelleme yazılımı da yükletebilirsiniz. Veya programı ücretsiz deneyebiliyorsunuz, yazılımı satın alarak yükleyebiliyorsunuz. Firmware dosyası var mı yok mu kontrol edip ona göre bir yol çizin.

12. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 10 Pro
    Yazılım:
    BLA-L09 C432 Android 8.0.0.125
    Mate 9 L29 C636 hw spcseas bölge koduna sahip cihazlar en çabuk güncellemeyi alan cihazlardır. İkinci sırada c432 hw eu geliyor. C185 meafnaf ise güncellemeyi en geç alanlar arasındadır. Dün itibariyle MHA-L29C636B362- (8.0.0.362) yi yükledim ve cihaz adeta dans ediyor sorunsuz bir android 8.0 dır tavsiye ederim. Romu indirirken FullOTA-MF-PV veya FullOTA-MF olması kafanızı karıştırmasın sadece en son yayınlanan rom numarasına bakın. Hw ota ile güncellemeyi PC üzerinden yapın cihazdan güncellemede sorun olabiliyor.

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 13 Ocak 2018
  13. lacromain

lacromain

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    20
    Marka:
    huawei
    Model:
    mate 7

Hocam bende de c185 var ithal aldım telefonu güncelleme bir türlü gelmedi finder da kontrol ediyorum onaylanmadı henüz ne yapmalıyım?

14. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    Bölge kodunuzu değiştirerek güncelleme yapacaksanız HWOTA yöntemi ile yapmanız gerekir. Hangi sürümü istiyorsanız ilgili 3 dosyayı indirip gereken ayarlamalarla bilgisayar bağlantısıyla kolaylıkla halledebilirsiniz.
    Bölge kodum değişmesin hatta telefona dokunmayayım bile diyorsanız, C185 e ait update.zip dosyasını indirin ve ayrıştırın. İçindeki update.app dosyasını kök dizinde oluşturacağınız dload adındaki bir klasöre atın. Telefonu kapatıp 3 tuşa EMUI ekranı gelene kadar aynı anda basın. Yükleme tamamlanınca factory reset yaparak cihazı tertemiz güncel sürümde kullanabilirsiniz.

15. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 10 Pro
    Yazılım:
    BLA-L09 C432 Android 8.0.0.125
    oreo sürümüne geçtikten sonra hwota komutları geçersiz oluyor. Artık oreodan oreoya geçmek ve yükseltme yapmak için bu linkteki yazılanları yapın ben denedim ve başka deneyenlerde başarılı oldu. 361 sürümünden 362 sürümüne yükselme yaptım.

mate 9 oreo için twrp kurulumu ; fastboot modunda iken fastboot flash recovery_ramdisk twrp_android_o_mate9_a1.img

[Guide] Mate 9 Flash Oreo Update Package and Downgrade Nougat

Son düzenleme: 16 Ocak 2018
  16. yusuf516

yusuf516

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    HUAWEI
    Model:
    LON-L29 (C636)
    Mate 9 pro için de ayrıştırarak yükleyebilir miyim acaba?

17. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    9 Pro üç tuş kombinasyonu kabul eden bir cihaz değil. O nedenle HWOTA ile güncelleme yapmanız gerekir. Bazen anakart sürümünde olan farklılıklar dolayısıyla üç tuş kabul eden cihazlar olmuyor değil. O nedenle yine de şansınızı deneyebilirsiniz. Neticede cihaza zarar veren bir uygulama değil.

18. officialsercan

officialsercan

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    20
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C432B177
    9 pro da sd card girişi yok diye biliyorum. Otg ile görür mü, sağlıklı yükleme olur mu bilinmez. İşlem hata verirse bazı fonksiyonlar düzgün çalışmayabilir. 9 pro için risk daha fazla bence.

VKY-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    OTG ile yapılabilir. Güncelleme yapmazsa fail hatası verir çıkar. En başında EMUI ekranından herhangi bir yüzdelik dilim dahi almadan kapatır.
    Sorunsuz deneyebilirsiniz.

20. yusuf516

yusuf516

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    HUAWEI
    Model:
    LON-L29 (C636)
    Teşekkürler, ben yine de deneyeceğim. Hwota ile uğraşmak istemiyorum açıkçası. Olmasa da imeinin onaylanmasını beklicem mecbur

21. livevalue

livevalue

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9 Pro
    Yazılım:
    Huawei Multi-Tool v8 — Developer TEAM MT adresindeki aracı indirin. Oradan bilgisyar telefon bağlantısı yapıp arar ara kontrol edin. İllaki güncellemesi gelecektir.

yusuf516 bunu beğendi.