1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Huawei Mate 9 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
    -Telefonum açılmıyor yardım edin!
    -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
    - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.

Arkadaşlar, ben kesinlikle bu cihazlarda TWRP üzerinden Wipe yani hard reset atmanızı önermiyorum.

Wipe Data nedir? Wipe Data, temel Android sistemini ele aldığımızda DATA/ dizininin formatlanarak, telefonun bir nevi fabrika moduna dönmesidir. DATA/ dizininde genel olarak programlar, ayarlar vs. bulunur. Fakat Huawei bu noktada biraz Huawelik yaparak bu dizine bölgeye özel ayarların bulunduğu 3 dizinlik, custom.bin, oeminfo dosyalarını atmış. Siz TWRP üzerinden wipe yaptığınız da TWRP bunları ayırt etmeden ne var ne yok siliyor. Sonrasında cihazınız açılmasına açılıyor fakat, menü ikonları bir farklı, şebeke sinyal seviyesinde inanılmaz bir düşüş, ses kalite kaybı gibi durumlar yaşanıyor. Bu işlemin geri dönüşü ise çok sıkıntılı oluyor. O nedenle TWRP ile Wipe yapmadan oturup bir kez daha düşünün.
    • TWRP Recovery üzerinden sistem yedeği alabilirsiniz. Ama şuan için kesinlikle bu yedeği tekrar yüklemeyin. Yoksa cihazınız brick olur. TWRP üzerinden kesinlikle yedek dosyalarınızı Restore yapmayın!
    • Resmi OTA güncellemesi (FullOTA) yapıldığında bootloader kilidiniz açık olsa bile kapanır. Bazen bugda kalıp açık gösterebilir, fakat eğer UPDATE.app ile güncelleme yaptınız ve sonrasında ADB / Fastboot üzerinden dosya yazamıyorsanız bilin ki bootloader kilidiniz kapanmıştır. Kilit açma işlemlerini tekrar etmeniz gerekir
    • Bootloader kilidini açtığınızda ya da tekrar kitlediğinizde cihazınız otomatik olarak fabrika ayarlarına döner. Bu yüzden işlemler öncesinde mutlaka verilerinizi yedekleyiniz.
    • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox v2 - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
    • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
    • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
    • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
    • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
    • USB Sürücü - Huawei USB Sürücüleri
    • ADB Sürücü - Android ADB Dosyaları

Son düzenleme: 17 Kasım 2017
    Skorpi bunu beğendi.
  2. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Mate 9 cihazıma firmware finder ile güncellemeye yapmaya çalıştım. Yüklemede hata verdi ve şuan cihazda sistem güncelleme uygulaması yok. Hwota ile güncelleme yapmaya çalışıyorum yüklemede hata veriyor. c185 uygun güncelleme dosyaları indirmeme rağmen aynı hatayı alıyorum.

3. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Öncesi? Öncesinde ne yaptınız? Cihazınızda hangi ROM, hangi recovery vardı? Herşey stock muydu, yoksa sistemde değişiklik var mıydı, root vs?

4. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    B132 diye hatırlıyorum 7.0. Firm finder ile B158 yüklemesi yaptım hata verdi ama sürüm olarak b158 gösteriyor. Daha sonra bi üst sürümü indirip yükleme yapmaya çalıştım ancak yine hata verdi. Rot vs gibi bir işlem yapmadım.

5. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Rot vs gibi herhangi bir işlem yapmadım. Hwota dan güncelleme yada rom yüklemesi yapamıyorum.

6. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    B132 FullOTA-MF indirip tekrar update yapın. Olmazsa bu yöntemi uygulayın Huawei P10 ve Mate 9 Bölge Kodu Değiştirme (HWOTA)

7. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    132 sürümünü full bulamıyorum. Farklı şekilde rom yükleme yöntemi varmı? Root yapmak istemiyorum. Bunun içi bi tavsiyeniz var mı? B138 B158 sürümlerini denedim denemediğm sürüm kalmadı dün gece dahil 20gb indirme yaptım fayda yok.

8. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Bölge kodu değişti lakin rom yüklemede yine sorun oldu. Şuan cihaz sürümü NRD90M TEST şeklinde görünüyor. Twrp kurdum yükleme yapmaya çalışıyorum hata veriyor. Acil yardım bekliyorum.

9. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Cihazın o şekilde görünmesinin sebebi data dizinini silmiş olmanız. Bu cihazlarda TWRP'den wipe yapmayın!

En son hangi sürümü kurduysanız o sürüme ait update_data_full_hw_xx.zip dosyasını TWRP üzerinden yüklemeniz lazım, sonra cihaz açıldığında da komple fabrika ayarlarına döndürün cihazı.

10. erhandavran

erhandavran Huawei ile ilgili hersey

TürkPDA Moderatör
    Alınan Beğeniler:
    21
    Ödül Puanları:
    5
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9
    Yazılım:
    Emui 5.1 Android Nougat 7.0
    Mate 9 ile ilgili guncel bir sorun ile ilgili bir onerim var. Globalde de kullanicilar Whatsapp uygulamasinda bildirim sorunu yasiyorlar. Bu sorunu bende yasadim ve basit bir cozum var. 3 kez deneyerek tecrube olunmustur. İkiz uygulamada ikinci hattinizdaki Whatsapp uygulamasini yuklediginizde bu bildirim gelmeme sorunu nuksediyor. Eger ikiz uygulama da ikincj whatsapp i tanimladiysaniz;

-İkinci Whatsapp i kaldirin "Yani ikiz uygulamayi kapatin otomatik siliniyor"
    -Birinci ana whatsapp inizi da uygulamalardan kaldirin,
    -Telefonunuza restart yapin,
    -Whatsapp inizi yebiden kurun,

Artik bildirimlerinizin geldigini goreceksiniz..

Denenmistir sorunsuzdur.

candumann bunu beğendi.
  11. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Peki hocam en son yüklediğim sürüm c185 bölge kodlu sürümdu. Tekrar bölge kodunu c185 yapmam gerekli mi? Hazırlamış olduğunuz tool aracı ile bu işlemleri daha pratik yapabilirmiyim?

12. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Cust nerede kaldı bilmediğimiz için önce C185 deneyebilir, olmadı orjinal firmware sürümünü denetsiniz. Toolbox içerisinde standart işlemler var, recovery, root vs. Toolbox bu nokta da size ancak TWRP vs. kurmada yardımcı olur, o da sizin cihazınız da zaten var sanırım.

13. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Ben yinede tool box için bağışta bulundum. Bunca emek karşılıksız kalmamalı. Mate 9 için rolback varmı olmadı onuda denemek istiyorum. İlginiz için çok teşekkür edrim ayrıca.

14. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Teşekkürler hocam. Model numaranız NRD90 görünür iken resmi yollar ile hiçbir update.app kuramazsınız, rollback dahil.

Huawei P10 ve Mate 9 Bölge Kodu Değiştirme (HWOTA) siz bu konuda anlattığım gibi FullOTA-MF olarak indirin ROM dosyalarını. Sonrasında HWOTA PC bağlantısı ile kurulumları anlatımdaki gibi bire bir gerçekleştirin. Takıldığınız yerde buradan destek veririm.

15. Mpayalan

Mpayalan

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    5
    Can bey problemi çözüldü. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

candumann ve Skorpi bunu beğendi.
  16. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Hayırlı olsun hocam, ben teşekkür ederim.

17. DeepHunter

DeepHunter

Er
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9
    Yazılım:
    EMUI MHA-L29 5.0.1
    Merhabalar değerli hocam. Telefonuma RomAur-v2.2 Rom yüklemek istiyorum İnternette araştırma yaptım. Bazı forumlarda anlaşılması güç şekilde anlatmışlar, bazılarında ise İngilizce. Müsait bir zanınızda yardımcı olma ihtimaliniz var ise çok sevinirim.
    TürkPDA Huawei Multi-Toolbox ile tek tıkla yapılacağı yazıyordu hocam. Onuda yapamadım, olmuyor :)

Telefon Bilgilerim:

Huawei Mate 9: MHL-L29C432B194
    EMUI sürümü: 5.0.1

Not:
    Boot kilidini açabilirim.
    Twrp recovery yükleyebilirim.
    Root erişimi YAPAMIYORUM.

Son düzenleme: 12 Kasım 2017
  18. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9

Merhaba hocam. Root erişimi TWRP recovery açıkken ve bilgisayar bağlantısı varken yapacaksanız, ADB sideload ile. Ama RomAur için gerekmiyor ROOT.
    • Bootloader kilidinizi açın.
    • TWRP recovery yükleyin.
    • RomAur B197 v2.2.zip ve L29C432B197 Data.zip dosyalarını indirin.
    • İndirdiğiniz dosyaları SD karta atın. Telefon hafızası değil, SD kart olmak zorunda.
    • Cihazı TWRP recovery modunda başlatın.
    • Wipe menüsünden Full WIPE yapın, ne var ne yok silin SD kart haricinde.
    • Install menüsünden önce ROM'u yükleyin, ardından Data dosyasını yükleyin.
    • Yeniden başlatın.

DeepHunter bunu beğendi.
  19. DeepHunter

DeepHunter

Er
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Marka:
    Huawei
    Model:
    Mate 9
    Yazılım:
    EMUI MHA-L29 5.0.1
    Allah işini gücünü rast getirsin hocam. Yardımıma yetiştin vallahi. Hemen deniyorum. Gelişmeleri buradan yazarım. Diğer arkadaşlarında işine yarayacaktır.

20. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Eyvallah hocam. Ama TWRP den wipe yapmayı daha doğrusu bu tür custom ROMları tavsiye etmiyorum Huawei için. Kalıcı kullanırsanız sıkıntı yok, ama orjinale dönüşte sıkıntı oluyor.