1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
  Duyuruyu Kapat
 2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Huawei Ascend Mate 7 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 23 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. candumann

  candumann

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  27 Mart 2015
  Mesaj:
  1,525
  Makaleler:
  13
  Alınan Beğeniler:
  3,819
  Ödül Puanları:
  59
  Şehir:
  Voronezh
  Marka:
  Huawei, Xiaomi
  Model:
  P10, Redmi Pro
  Yazılım:
  B161, MIUI v9
  - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
  -Telefonum açılmıyor yardım edin!
  -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

  şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
  - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.


  Huawei Ascend Mate 7 - Ana Konu

  Duyuru: Uzun zamandır planlamakta olduğumuz "Bir Model / Tek Konu" konseptini hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu tarihten itibaren her cihaz modeli için tek bir ana konu olacak ve o cihaz ile ilgili tüm paylaşımlar tek konu altında yapılacaktır. İlgili ve bilgili üyelere diledikleri taktirde o konunun yönetimi verilecektir. Konu moderatörleri, konu altında yapılan paylaşımları gerekli gördükleri taktirde ana mesaja ekleyeceklerdir.

  Önemli Başlıklar
  1. Orjinal yazılımların USB aracılığıyla yüklendiğini düşünmek. - UPDATE.APP ile yapılan güncellemeler tamamen cihaz üzerinde işlenmektedir. Telefon üzerinden yapılan yüklemelerde bilgisayar ile USB Bağlantısı yapmaya gerek yoktur.
  2. update.zip dosyalarının arşivden çıkarılması. - Elinizde DLOAD klasörü yöntemiyle yüklenmesi gerek bir ROM var ise, ROM dosyası UPDATE.APP yerine "update.zip" olarak adlandırılmış ise bu dosyayı aksi belirtilmediği sürece arşivden çıkarmayın. Direk DLOAD klasörüne update.zip olarak atın.
  3. Bootloader kilidi açık olmadan Android 6 gibi yeni sürümlere geçiş yapmak. - Ülkemiz tarafında satılan cihazlar her ne kadar EU kilidinden dolayı güncellemeyi geç ya da hiç alamasalarda, yurt dışından cihaz alan arkadaşlarda bootloader kilidi açmadan yeni yayınlanmış olan BETA sürümleri yükleyebiliyorlar. Fakat sürümler beta ve stabil olmadığı için geri dönmek isteyebiliyorlar. Fakat ilk başlarda bootloader kilidiniz kapalı olursa bu durum mümkün olmayabiliyor.
  4. Bootloader kilidini açmak OTA güncelleme almayı engelliyor. - Hayır, HUAWEİ cihazlarda bootloader kilidiniz açık olsa da olmasada eğer orjinal yazılım kullanıyorsanız OTA güncelleme size gelir.
  5. Farklı android sürümlerinden, farklı sürümlere ait TWRP yedeklerine geri dönmek. - Örneğin Android 6.0 üzerinden Android 5.1 de aldığınız TWRP yedeğine dönmeye çalışırsanız cihazınız brick olur. Yedeği hangi sürümde aldıysanız öncelikle o sürüme dönüp, sonrasında yedeği yüklemelisiniz.
  6. OTA Güncelleme (update.zip) 3 Tuş Kombinasyonu ile yüklenemez. - UPDATE.ZİP uzantılı OTA güncellemeleri sadece Yerel Güncellemeler yoluyla yüklemek mümkündür.
  7. OTA Güncellemeler sadece ve sadece STOCK EMUI Recovery ile yüklenebilir. - TWRP ya da CWM recovery yüklü iken hiçbir şekilde güncelleme yapamazsınız. Öncelikle stock recovery'e dönmelisiniz.
  8. "update.zip" dosyalarını yeniden adlandırmak. - update.zip dosyalarını update.app olarak yeniden adlandırırsanız bu dosyalar ile kurulum yapamazsınız. update.zip OTA güncelleme, update.app tam sürüm ROM dosyasını ifade eder.
  9. OTA Güncellemeler - Orjinal sistem güncellemeleri sadece, sistem dosyaları, cust ve .prob üzerinde değişiklik yapılmadığı taktirde ve mutlaka telefonunuz ROOT'suz iken yapılmalıdır. Aksi taktirde cihazınız %100 brick olacaktır.
  10. Fabrika ayarlarına döndürme - Sadece ve sadece cihazınızda stock recovery yüklü iken yapılmalıdır. Kesinlikle cihazında TWRP var iken fabrika ayarlarına dönmeyin.
  11. Farklı modellere ait ROM'ları yüklemek - CL00, TL00 gibi modellere, TL10'a ait ROM'lar kurulabilir. Fakat özellikle 6.0 Marshmallow geçişlerinde bu cihazlara yerel güncelleme şeklinde (update.zip) ROM yüklerken, kesinlikle ama kesinlikle update.zip dosyasını arşivden çıkararak yüklemeye çalışmayın. Aksi taktirde cihazınız brick olur ve sonrasında geri döndürseniz dahi Wifi & Bluetooth modülünüz çalışmayacaktır.
  12. Güncelleme sonrasında 4GB hafıza - Stock recovery üzerinden factory reset yaptığınızda sorun ortadan kalkacaktır.
  13. Recovery moduna nasıl girilir? - Stock ya da TWRP farketmeksizin, telefonunuz tamamen kapalı konumdayken Ses yükseltme ve Güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazınızı açarsanız, recovery moduna giriş yapabilirsiniz.
  14. Fastboot ya da Bootloader moduna girilir? - Telefonunuz kapalı iken USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp, sonrasında Ses alçaltma ve Güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazınızı açarsanız, fastboot yada diğer adıyla bootloader moduna giriş yapabilirsiniz.
  15. E-recovery moduna nasıl girilir? - Telefonunuz kapalı konumdayken Ses yükseltme tuşuna basılı tutarak, USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlarsanız, e-recovery moduna girebilirsiniz.
  ROM Adı (Örneğin: B553 EMUI 4,1 ya da Kangvip B956 gibi)
  Buraya ROM ile ilgili açıklamalar, özellikler girilmelidir. Spoiler içerisinde olmalıdır.

  Ekran görüntüleri yine spoiler içinde olmalıdır.

  İndirme linkleri ve kurulum aşamaları yine burada spoiler içinde yer almalıdır.

  Kurallara uygun olmayan paylaşımlar uyarı yapılmadan silinecektir.
  • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
  • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
  • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
  • TurkPDA Recovery Yükleme Aracı - TürkPDA tarafından hazırlanan recovery yükleme aracı
  • TurkPDA ROM Yükleyici - Yeniden derlenmiş ya da unpack edilmiş ROM dosyalarını, telefonunuza flaşlamayı kolaylaştıran yazılım.
  • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
  • Huawei ProductID Generator - IMEI numaranızı girerek ProductID'nizi ögrenebildiğiniz yazılım
  • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
  Mate 7 modellerine ait tüm ROM'lar burada yayınlanacaktır
  Full OTA yazılımları arşivden çıkarıp UPDATE.APP dosyasını SDCard/dload içerisine atarak kurulum yapacaksınız. Wipe system/data/cache yapmayı unutmayın.

  • TWRP Recovery Üzerinden Yüklenilebilecek Tam Sistem Yedekleri (2.8.7.x)
  • B331 (Rootsuz)
  • B511 (Rootsuz)
  • B513 (Rootsuz)
  • B522 (Rootsuz)
  • B571 (Rootsuz)
  • B560 (Anlatım)
  • Downgrade (Geri Dönüş) dosyaları
  • B300 (5.1.1'den 4.4.2'ye dönüş)
  • B511 (6.0'dan 5.1.1'e dönüş - B511 > B326)
  • Android 5.1 Lollipop
  • B324
  • B324 (Malaysia, Channel-Others)
  • B326
  • B328 (Russian Federation)
  • B329 (Australia)
  • B331 (Hungary)
  • TWRP Recovery Üzerinden Yüklenilebilecek Tam Sistem Yedekleri (2.8.7.x)
  • B560 (Europe)
  • B571 (Europe)
  • B560 (Middle East)
   
  detanator, ssch, irtimidim ve 72 kişi daha bunu beğendi.
 2. canali86

  canali86

  Er
  Katılım:
  14 Ocak 2018
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle böyle bir forum ve böyle bir konu adı altında insanlara yarım edip zaman ayırdığınız için gerçekten teşekkür ederim.
  arkadaşlar öncelikle konuya nerden başlayacağım onuda bilmiyorum fakat kısada olsa özet geçmek istiyorum ve bana bu konuda yardımcı olan veya olmayan herkesede teşekkür ederim.forumda benim gibi sorunu olanların çoğu konusunu okudum ettim fakat benim gibi problemi olanı göremedim veya gözden kaçırmış olabilirim öncelikle normalde ben samsung a72017 kullanıcısıyım abim çinde yaşıyor ve bana bi arkadaşı ile kendi kullanmış olduğu telefonu olan MT7-TL10 model telefonu gönderdi kendisi orada imei sorunları olmadığı için rahatlıkla kullanıyor du ve çinde google market yasak olduğu için bi telefoncuda google play yukletmiş ve kullanıyormuş şidmi telefonu bana gönderdi öncelikle benim yapmak istediğim telefonu bi güzel sıfırlim dedim sonra kendim çatpat yaparım dedim forumları okuyarak fakat telefonu hiçbir şekilde format atamıyorum şimdi bazı arkadlar diyecek ki POWER tulu + ses açma veya kapama yap arkadaşlar normalde elektronik olsun donanım olsun çat pat anlarım fakat bu telefona hiçbir şekilde format atamadım içindeki verison 4.4.2 telefonun ayarlarına giriyorum telefonu sıfırla bütün veriyi sil yapıyorum gene bişe olmyor belki biraz konuyu fazla uzattım yazdım fakat uzun lafın kısa sı ben telefonu sıfırlayıp ki abimim google hesapları geliyor hağla onları bile manuel silemiyorum herşeyi sıfırlayıp root atıp ki atabilirsem içine imei atmak istiyorum *#*#2846579#*#* yaptığımde ordan telefonanun hazıfa kartına room attım yukleyeyim dedim fakat romu seçiyorum sihaz yenden başlatıyor hiçbişe olmuyor.normdel power +ses açma veya kısma yaptığım da cihaz yeniden başlıyor yani tuşlarımda sıkıntı yok çalışıyor çalışıyor fakat telefon yenden başlıyor görmüyor format menüsünü aynı cihazdan babama da göndermişti oda doğubanka göndermişti 150 tl verip yaptırmışdı benim işime gelmedi açıkcası o kadar para verip yaptırmak :( bilgisayara kablo takıp power ses - kısma yaptıpımda robot resmi gelip FASTBOOT & RESCUDE MODE geliyor PHONE UNLOCKED yazıyor yani anladığım kadarıyla BOOTLODER kilidimde açık yanlış birşey yazmak istemiyorum telefondaki bütün model numara herşeyimi yazıyorum arkadaşlar

  MODEL NUMARASI HUAWEI MT7-TL10
  CPU HISILICON KIRIN 925
  RAM 3 GB
  DEPOLAMA ALANI 3 GB
  ÇÖZÜNÜRLÜK 1080 * 1920
  ANDROID SURUMU 4.2.2
  EMUI SURUMU EMUI 3.0
  ANA BANT SURUMU 21.216.00.00.031,21.216.00.00.031
  ÇEKİRDEK SURUMU : 3.10.30 android@localhost#1
  DERLEME NUMARASI MT7-TL10V100R001C00B130

  arkadaşlar şimdiden yazımı buraya kadar okuyan herkesden Allah razı olsun
  ne sıfırlaya bildim nede bişe
  uzun lafın kısası bu cihaza format atıp sifirlayip içine ime çakmak ve hayırlısıyla eşime vericem kullanması için
  yok ben cihaza bu işi yaparım getir diyen olursa istanbul içi makül fiyat olduğu sürece cihazıda getirebilrim arkadaşlar teşekkürler
  saygılar herkese iyi günler dileğiyle...
   
 3. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  75
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  V 5 te telefon rehberine ismi tam yazamıyorum . harf sayısı yetmiyor..bununla alakalı yapabileceğim bir şey var mı acaba...yada güzel sade bir uygulama tavsiyesi
   
 4. onderkaan

  onderkaan

  Asteğmen
  Katılım:
  17 Temmuz 2015
  Mesaj:
  173
  Alınan Beğeniler:
  51
  Ödül Puanları:
  38
  Marka:
  Huawei
  Model:
  Mate 7 TL10
  Sarj konusunda en iyi olan mate 7romu hangisi custom veya resmi romlardan. Bilgi verebilir misi iz
   
 5. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  90
  Alınan Beğeniler:
  59
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  v5 güzel bence .
   
 6. cetincet

  cetincet

  Er
  Katılım:
  31 Ocak 2018
  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Marka:
  huawei
  Model:
  mate7
  Yazılım:
  4.4.2
  iyi geceler benım sorunum söyle huaweı mate 7 cıft hatlı 3gb ram 32 gb hafızalı olan model tl10 modelı yanlıs rom yüklemekten dolayı cwm mate 7 recovery de acılıyor fastmoda alabılıyorum ama hıcbır sekılde ne recovery degıstırebılıyorum nede rom yukleyebılıyorum telefon pert bı sekılde duruyor yardımlarınızı beklıyorum şimdiden tesekkur ederım
   
 7. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  90
  Alınan Beğeniler:
  59
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  Kilit acikmi

  HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 8. cetincet

  cetincet

  Er
  Katılım:
  31 Ocak 2018
  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Marka:
  huawei
  Model:
  mate7
  Yazılım:
  4.4.2
  evet kilit acık cwm yüklü suan recovery ye aldıgımda cwm acılıyor baska recovery de yükleyemıyorum fastboot ekrandada acılıyor oradan programla recoveru yüklemeye calısıyorum oradada sorun oluyor
   
 9. ridvan.aydemir

  ridvan.aydemir

  Onbaşı
  Katılım:
  16 Şubat 2018
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Mate 7 mt7-l09 brick olduktan sonra çözümü var mı ? yoksa artık çöp mü oldu
   
 10. onderkaan

  onderkaan

  Asteğmen
  Katılım:
  17 Temmuz 2015
  Mesaj:
  173
  Alınan Beğeniler:
  51
  Ödül Puanları:
  38
  Marka:
  Huawei
  Model:
  Mate 7 TL10
  En son hangi surum yukluyse onun yedegini twrp mi yoksa cwm mi neyse artik xda veya buradan yedegini bulup yuklemeye calisin. Olmazsa fastboot kodlari ile cihaza ilk recovery push edip system.img boot.img gibi o digerlerini de yukleyin 2.secenegi 1.ol.azsa deneyin
   
 11. onderkaan

  onderkaan

  Asteğmen
  Katılım:
  17 Temmuz 2015
  Mesaj:
  173
  Alınan Beğeniler:
  51
  Ödül Puanları:
  38
  Marka:
  Huawei
  Model:
  Mate 7 TL10
  Cihazin ne durumda olduguna bagli bazen kurtarma yontemi oluyor kilit aciksa huawei extractor muydu neydi adi o program ile romu acip rom kurulumu yapabilirsiniz. Tabi cihazin ne durumda olduguna bagli
   
 12. ridvan.aydemir

  ridvan.aydemir

  Onbaşı
  Katılım:
  16 Şubat 2018
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  cihazım hard brick değil soft brick olmuş ve dediğiniz gibi extractor ile en son yüklü olan android 6.0 ı imajlarına ayırdım sonra onları fastboot ile flashladım ve açıldı telefon ama bu kez de 16 gb olan kendi hafızası 3.5 görünüyordu hıcbırsey yuklu olmadıgı halde.bende fabrika verilerine sıfırla dedim ve şimdi sorun düzeldi hafızası normal boyutunda görünüyor.şimdi sorum şu arkadaşlar hala twrp mi yüklü yoksa kendi orjinal recovery si ? bir de öğrenmek istediğim telefon android 4.4.2 ilk fabrika sürümündeyken kulaklıga çok yüksek ses verebiliyordu ben zaten HTC modellerini ses kalitesinden dolayı 8 sene kullandım sonra bu mate 7 ye geçtim DTS ses sistemi var içinde.güncellemeden sonra android 6.0 a geçince çok çok düşük ses veriyor kulaklığa.hoparlorde sorun yok aynı ama kulaklıga o kadar düşük ses geliyor ki normalde rahatsız edici yükseklikte gelen eski ses düzeyi şimdi yarısına düşmüş.ben bu yüzden dolby atmos yüklemek için root işine bulaşıp bozmuştum telefonu.şimdi aynı şeyi denemeye korkuyorum bozulucak diye.root olmadan BEATS audio yada dolby atmos yükleyemezmiyim .yada bu programları da sistem kurduğum gibi fastboot ile bilgisayardan usb kablo baglayarak kuramaz mıyım ? teşekkür ederim
   
 13. onderkaan

  onderkaan

  Asteğmen
  Katılım:
  17 Temmuz 2015
  Mesaj:
  173
  Alınan Beğeniler:
  51
  Ödül Puanları:
  38
  Marka:
  Huawei
  Model:
  Mate 7 TL10
  Kangvip romlarini deneyin onlarda doolby olmasi lazim kendinden
   
 14. ridvan.aydemir

  ridvan.aydemir

  Onbaşı
  Katılım:
  16 Şubat 2018
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  huawei mate 7 marsmellow 6.0 bootloader kilidi açık ve twrp yüklü telefonumu root etmek istedim.sebebi de andorid 4 te iken alttaki sanal tuşları saklayabiliyorduk onu tekrar yüklemek için.huawei toolbox 1.0.2 yükledim ordaki root adımlarını takip ettim ama twrp menüsü içindeyken sideload aktif edin diyor kızağı kaydırıyorum ama 7-8 dk deniyor ve sonunda failed yazıyor ve telefonu reboot yapın seceneği cıkıyor.telefonun bölge kodu vs değiştirmedim ondan mı kaynaklanıyor yada neden sideload aktif edilmiyor.bu aşamada kaldığı için root işlemi olmuyor
   
 15. ridvan.aydemir

  ridvan.aydemir

  Onbaşı
  Katılım:
  16 Şubat 2018
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  adb sideload hep hata veriyor bu yüzden root işlemi yarıda kalıyor.
   

  Ekli dosyalar: