1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
  Duyuruyu Kapat
 2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Huawei Ascend Mate 7 - Ana Konu

'Huawei' forumunda candumann tarafından 23 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. candumann

  candumann

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  27 Mart 2015
  Mesaj:
  1,525
  Makaleler:
  13
  Alınan Beğeniler:
  3,812
  Ödül Puanları:
  59
  Şehir:
  Voronezh
  Marka:
  Huawei, Xiaomi
  Model:
  P10, Redmi Pro
  Yazılım:
  B161, MIUI v9
  - Soru sorarken ya da yardım isterken mutlaka açıklayıcı bir metin yazın. Yazdığınız mesajda mutlaka ama mutlaka cihazınızın modeli, hangi ROM'un yüklü olduğu gibi bilgiler bulunsun.
  -Telefonum açılmıyor yardım edin!
  -ROM yükledim çöktü, ne yapmam gerek?

  şeklindeki yazılan mesajlar cevap dahi verilmeden direk silinecektir. Telefonunuz açılmıyor ise ne yaptınız da açılmıyor? ROM yüklediniz çöktü, ama nasıl çöktü? Daha önce hangi ROM vardı, hangi ROM'u yüklemeye çalıştınız, hangi yöntem ile yüklediniz?
  - Yeni mesaj yazmadan önce mutlaka ana konu altındaki spoiler içeriklerini inceleyin. Eğer sorduğunuz soru hakkında daha önce bir anlatım / paylaşım yapıldı ise yine mesajınız cevap dahi verilmeden silinecektir.


  Huawei Ascend Mate 7 - Ana Konu

  Duyuru: Uzun zamandır planlamakta olduğumuz "Bir Model / Tek Konu" konseptini hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu tarihten itibaren her cihaz modeli için tek bir ana konu olacak ve o cihaz ile ilgili tüm paylaşımlar tek konu altında yapılacaktır. İlgili ve bilgili üyelere diledikleri taktirde o konunun yönetimi verilecektir. Konu moderatörleri, konu altında yapılan paylaşımları gerekli gördükleri taktirde ana mesaja ekleyeceklerdir.

  Önemli Başlıklar
  1. Orjinal yazılımların USB aracılığıyla yüklendiğini düşünmek. - UPDATE.APP ile yapılan güncellemeler tamamen cihaz üzerinde işlenmektedir. Telefon üzerinden yapılan yüklemelerde bilgisayar ile USB Bağlantısı yapmaya gerek yoktur.
  2. update.zip dosyalarının arşivden çıkarılması. - Elinizde DLOAD klasörü yöntemiyle yüklenmesi gerek bir ROM var ise, ROM dosyası UPDATE.APP yerine "update.zip" olarak adlandırılmış ise bu dosyayı aksi belirtilmediği sürece arşivden çıkarmayın. Direk DLOAD klasörüne update.zip olarak atın.
  3. Bootloader kilidi açık olmadan Android 6 gibi yeni sürümlere geçiş yapmak. - Ülkemiz tarafında satılan cihazlar her ne kadar EU kilidinden dolayı güncellemeyi geç ya da hiç alamasalarda, yurt dışından cihaz alan arkadaşlarda bootloader kilidi açmadan yeni yayınlanmış olan BETA sürümleri yükleyebiliyorlar. Fakat sürümler beta ve stabil olmadığı için geri dönmek isteyebiliyorlar. Fakat ilk başlarda bootloader kilidiniz kapalı olursa bu durum mümkün olmayabiliyor.
  4. Bootloader kilidini açmak OTA güncelleme almayı engelliyor. - Hayır, HUAWEİ cihazlarda bootloader kilidiniz açık olsa da olmasada eğer orjinal yazılım kullanıyorsanız OTA güncelleme size gelir.
  5. Farklı android sürümlerinden, farklı sürümlere ait TWRP yedeklerine geri dönmek. - Örneğin Android 6.0 üzerinden Android 5.1 de aldığınız TWRP yedeğine dönmeye çalışırsanız cihazınız brick olur. Yedeği hangi sürümde aldıysanız öncelikle o sürüme dönüp, sonrasında yedeği yüklemelisiniz.
  6. OTA Güncelleme (update.zip) 3 Tuş Kombinasyonu ile yüklenemez. - UPDATE.ZİP uzantılı OTA güncellemeleri sadece Yerel Güncellemeler yoluyla yüklemek mümkündür.
  7. OTA Güncellemeler sadece ve sadece STOCK EMUI Recovery ile yüklenebilir. - TWRP ya da CWM recovery yüklü iken hiçbir şekilde güncelleme yapamazsınız. Öncelikle stock recovery'e dönmelisiniz.
  8. "update.zip" dosyalarını yeniden adlandırmak. - update.zip dosyalarını update.app olarak yeniden adlandırırsanız bu dosyalar ile kurulum yapamazsınız. update.zip OTA güncelleme, update.app tam sürüm ROM dosyasını ifade eder.
  9. OTA Güncellemeler - Orjinal sistem güncellemeleri sadece, sistem dosyaları, cust ve .prob üzerinde değişiklik yapılmadığı taktirde ve mutlaka telefonunuz ROOT'suz iken yapılmalıdır. Aksi taktirde cihazınız %100 brick olacaktır.
  10. Fabrika ayarlarına döndürme - Sadece ve sadece cihazınızda stock recovery yüklü iken yapılmalıdır. Kesinlikle cihazında TWRP var iken fabrika ayarlarına dönmeyin.
  11. Farklı modellere ait ROM'ları yüklemek - CL00, TL00 gibi modellere, TL10'a ait ROM'lar kurulabilir. Fakat özellikle 6.0 Marshmallow geçişlerinde bu cihazlara yerel güncelleme şeklinde (update.zip) ROM yüklerken, kesinlikle ama kesinlikle update.zip dosyasını arşivden çıkararak yüklemeye çalışmayın. Aksi taktirde cihazınız brick olur ve sonrasında geri döndürseniz dahi Wifi & Bluetooth modülünüz çalışmayacaktır.
  12. Güncelleme sonrasında 4GB hafıza - Stock recovery üzerinden factory reset yaptığınızda sorun ortadan kalkacaktır.
  13. Recovery moduna nasıl girilir? - Stock ya da TWRP farketmeksizin, telefonunuz tamamen kapalı konumdayken Ses yükseltme ve Güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazınızı açarsanız, recovery moduna giriş yapabilirsiniz.
  14. Fastboot ya da Bootloader moduna girilir? - Telefonunuz kapalı iken USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp, sonrasında Ses alçaltma ve Güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazınızı açarsanız, fastboot yada diğer adıyla bootloader moduna giriş yapabilirsiniz.
  15. E-recovery moduna nasıl girilir? - Telefonunuz kapalı konumdayken Ses yükseltme tuşuna basılı tutarak, USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlarsanız, e-recovery moduna girebilirsiniz.
  ROM Adı (Örneğin: B553 EMUI 4,1 ya da Kangvip B956 gibi)
  Buraya ROM ile ilgili açıklamalar, özellikler girilmelidir. Spoiler içerisinde olmalıdır.

  Ekran görüntüleri yine spoiler içinde olmalıdır.

  İndirme linkleri ve kurulum aşamaları yine burada spoiler içinde yer almalıdır.

  Kurallara uygun olmayan paylaşımlar uyarı yapılmadan silinecektir.
  • TurkPDA Huawei Multi-ToolBox - TurkPDA tarafından hazırlanan bootloader kilidi açma, recovery ve root yükleme aracı + daha bir çok özellik
  • HiSuite - Huawei cihazlarınızı bilgisayar üzerinden kontrol etmenize yarar, aynı zamanda USB / ADB driverları barındırır.
  • Android SDK Tools - Android platformu altında çalışma ve geliştirmeye yarayan yazılım aracı
  • TurkPDA Recovery Yükleme Aracı - TürkPDA tarafından hazırlanan recovery yükleme aracı
  • TurkPDA ROM Yükleyici - Yeniden derlenmiş ya da unpack edilmiş ROM dosyalarını, telefonunuza flaşlamayı kolaylaştıran yazılım.
  • Huawei Update Extractor - Update.APP dosyalarını açmak (unpack etmek) için gerekli yazılım
  • Huawei ProductID Generator - IMEI numaranızı girerek ProductID'nizi ögrenebildiğiniz yazılım
  • Linux Unpack UPDATE.APP - Linux işletim sistemi kullananlar için Huawei Update Extractor alternatifi
  Mate 7 modellerine ait tüm ROM'lar burada yayınlanacaktır
  Full OTA yazılımları arşivden çıkarıp UPDATE.APP dosyasını SDCard/dload içerisine atarak kurulum yapacaksınız. Wipe system/data/cache yapmayı unutmayın.

  • TWRP Recovery Üzerinden Yüklenilebilecek Tam Sistem Yedekleri (2.8.7.x)
  • B331 (Rootsuz)
  • B511 (Rootsuz)
  • B513 (Rootsuz)
  • B522 (Rootsuz)
  • B571 (Rootsuz)
  • B560 (Anlatım)
  • Downgrade (Geri Dönüş) dosyaları
  • B300 (5.1.1'den 4.4.2'ye dönüş)
  • B511 (6.0'dan 5.1.1'e dönüş - B511 > B326)
  • Android 5.1 Lollipop
  • B324
  • B324 (Malaysia, Channel-Others)
  • B326
  • B328 (Russian Federation)
  • B329 (Australia)
  • B331 (Hungary)
  • TWRP Recovery Üzerinden Yüklenilebilecek Tam Sistem Yedekleri (2.8.7.x)
  • B560 (Europe)
  • B571 (Europe)
  • B560 (Middle East)
   
  detanator, ssch, irtimidim ve 72 kişi daha bunu beğendi.
 2. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  bende hiç bir romda olmadı bu,v4 dahil ve en az 10-15 farklı rom ve versiyon denedim...

  önerecek olduklarımı zaten yapmıssındır ama söylmekte fayda var play storeyi kaldır tekra kur , yada uygulamalardan ön belleği temizle veriyi sil falan filan sonra kapat yeniden aç cihazı bunlarla düzelmesi lazım eğer düzelmiyorsa hesabının kendisiyle alakalı sıkıntın vardır farklı bi hesap al yeniden dene en son ...
   
 3. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Google da araştırdım daha önce RH-01 sorunu diye .birçok kişinin başına gelmiş esasında .çözümü ise her yerde uygulamalar dan önbelleği temizle vs..diyor ama maalesef sorun çözülmüyor...yeniden silip yüklemeyi de denedim...hatta Google hesabını şu anda komple kaldırmış durumdayım ama...yeni hesap eklerkende Google ile irtibat kurtulamadı diyor ve olmuyor ..galiba sadece olay store değil Google in kendisiyle alakalı bir durum maalesef çözüm yok gibi..v5 te belki bu sorun giderilmiştir diye düşündüm o yüzden sordum...
   
  ustatr bunu beğendi.
 4. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  link varsa deneyebilirz kangvip v5 için
   
 5. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  MEGA
   
  ustatr ve Skorpi bunu beğendi.
 6. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Ben akşama deneyeceğim
   
  ustatr bunu beğendi.
 7. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Ya ben bunu paylaştım ama kurallara uygun mu paylaşmam bilmiyorum...yanlışsa silebilirsiniz
   
  ustatr ve Skorpi bunu beğendi.
 8. Skorpi

  Skorpi

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  11 Ekim 2015
  Mesaj:
  9,016
  Alınan Beğeniler:
  7,637
  Ödül Puanları:
  57
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  Xiaomi
  Model:
  Mi Max 2
  Yazılım:
  MIUI 9
  Paylaşmakla çok iyi etmişsiniz, teşekkür ederim....Mate7 sahiplerine hayırlı olsun....yükleyip kuranlar ne gibi değişiklikler var, bildirirlerse, ayrıca seviniriz

  Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk
   
  ustatr ve petrolium bunu beğendi.
 9. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  yeni versiyonu yükledim K settings de bazı değişiklikler var tam olarak neler olduğunu bilemiyorum çünkü epeydir bu versiyonu kullanmamıştım.. yeni eklenmiş K setting içerikleri var...Yalnız 15-16 tane çince uygulama var..v4 te olduğu gibi bundada Google play store yok..hatta bunda googlehesabı bile yükleyemiyorum..google hesabı ...google play hizmetleri google play store gibi uygulamaları apk olarak yüklemeye çalıştım ama olmadı...yada ben birşeyi yanlışyapıyoru...
   
  ustatr bunu beğendi.
 10. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  Bende denneyim bakalim neler olucak heyecan yaptim,,,

  MT7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 11. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  valla bir bakarkaadaşım google ürünleri sendede sıkıntı olacakmı ben bu konularda biraz acemiyim sonucunu bekliyorum
   
  ustatr bunu beğendi.
 12. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  bende bi sikinti olmadi yuklendi

  MT7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 13. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  ikinci kez yükledim bu çince sefer sistem uygulamalarını silip gogleplay hizmetlerini ve googleplayi apkolarak yükleyebildim..sonra play storeden gerekli uygulamaları..ilginçtir bende facebook watshap twitir vs..hibir şey yüklenmedi sonra storeden yükledim...sendede aynımı oldu
   
  ustatr bunu beğendi.
 14. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
   
  petrolium bunu beğendi.
 15. petrolium

  petrolium

  Çavuş
  Katılım:
  2 Ocak 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  senin telefonda bir yavaşlama oldumu..bende bayağı bir kasma oldu ayrıca şarz da çok yiyor..yanlış ayarlarmı acaba...birde bunlar sildiğimiz çince uygulamalardan olabilirmi..Ben bu uygulamaları sisi remove ile sildim ama artıkları klamıi olabilir..zaten kısayolları tam silinmedi resimler gitti sadece...tam bir temizlik için tavsiye varmı..
   
 16. Skorpi

  Skorpi

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  11 Ekim 2015
  Mesaj:
  9,016
  Alınan Beğeniler:
  7,637
  Ödül Puanları:
  57
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  Xiaomi
  Model:
  Mi Max 2
  Yazılım:
  MIUI 9
  Bence tekrardan temiz bir kurulum yapın ve Google uygulamaları içinde Gapps pico yükleyin....Çince uygulamaları da, SuperSu yükledikten, yani root ladıktan sonra Sistem remover ile kaldırın...


  The Open GApps Project

  Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk
   
  petrolium bunu beğendi.
 17. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  bende öyle bi sıkıntı yok çince hepsini system app removery ile kaldırdım gayet akıcı v4 de de aynıydı sadece rehberden sarı sayflar diye bişey var onu kaldıramadım .
   
 18. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  skorpi hocam bu ve v4 olan romda da zaten cihaz rootlu oluyor root checker ile kontrol ediyorum birde viper falan kurulu oluyor tekrar süpersu kurmaya gerek var mı ?
   
  petrolium bunu beğendi.
 19. Skorpi

  Skorpi

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  11 Ekim 2015
  Mesaj:
  9,016
  Alınan Beğeniler:
  7,637
  Ödül Puanları:
  57
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  Xiaomi
  Model:
  Mi Max 2
  Yazılım:
  MIUI 9
  Rootlu oluyorsa tabiki gerek yok

  Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk
   
  petrolium bunu beğendi.
 20. ustatr

  ustatr

  Katılım:
  26 Mart 2016
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  56
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  HUAWEİ
  Model:
  MATE 7 L09C432B571
  Yazılım:
  EMUI -4
  Skorpi hocam sizin kullandiginiz sistem uygulamalari nelerdir rica etsem paylassbilirmisiniz sdmaid andriid manejer tarzi vs.vs.

  MT7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 21. Skorpi

  Skorpi

  Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
  Katılım:
  11 Ekim 2015
  Mesaj:
  9,016
  Alınan Beğeniler:
  7,637
  Ödül Puanları:
  57
  Şehir:
  İstanbul
  Marka:
  Xiaomi
  Model:
  Mi Max 2
  Yazılım:
  MIUI 9
  Benim sistemim MIUI arayüzü, Xiaomi kullanıyorum ve tabiki bazı özel uygulamarım var Titanium Backup, SD Maid gibi...diğer uygumaları da isteğinize göre buradan seçebilirsiniz...

  Güncellendi - Root'lu Android Cihazlarda olmazsa olmaz Uygulamalar

  Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk
   
  ustatr ve petrolium bunu beğendi.