1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

EMUI 4 Bölge Kodu Değiştirme (OEMInfo ve Custom.bin Düzenleme)

'Huawei' forumunda candumann tarafından 2 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Huawei, birçok modellinde ülke ve bölgelere göre farklı versiyon numaraları ve bölge kodları kullanmakta. Örneğin Mate 7 serisini ele alalım. L09, TL10, CL00, UL00, TL00 gibi farklı versiyonlar ile piyasaya sürülmek ve bazıları donanımsal olarak bire bir aynı. Fakat lanse edildiği ülke ve operatör özellikleri nedeniyle yazılımsal farklılık göstermekteler. Tabi ki bazı versiyonlar arasında operatörlere göre band genişliği, modem özellikleri gibi farklılıklar göstermekteler. Fakat bunlar konumuzun dışında.

TL10 modelini baz alırsak eğer, çinde cmchannel/cn olarak, yine çinde telecom operatöründen sözleşmeli olarak satın alınan cihazlar için telecom/cn olarak, avrupada hw/eu olarak, rusyada hw/ru bölge kodları ile lanse edildi. Donanım her ülkede aynı, fakat yazılımlar farklı. Siz cihazı Türkiye'de satın alıyorsunuz, tr bölge kodu oluyor. Avrupa'da 6.0 marshmallow çıkıyor, fakat siz beklemek zorunda kalıyorsunuz, çünkü bölge kodunuz tr.

İşin aslı, farklı bölgelere ait yazılımları yükleyebilmek için öncelikle bölge kodunuzu, yüklemek istediğiniz yazılımın bölge koduna göre değiştirmelisiniz.

Haydi başlayalım.

Bölge ve operatör kodumu nasıl öğrenebilirim?
    • Kitkat için *#*#2846579159#*#*
    • Lollipop ve Marshmallow için *#*#2846579#*#*
    tuşlayarak gizli menüye ulaşıyoruz. CL00, UL00 gibi modellerde avrupa modellerine nazaran farklı bir menü açılabilir. O yüzden ikisinide kontrol ediyoruz. Eğer standart menü açılır ise:
    • "Network Information Quaery / Vendor Country Info" menüsünden bölge kodunuzu öğrenebilirsiniz.
    Eğer diğer menü açılır ise:
    • "Network setting / Operator and country info" menüsünden bölge kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Gerekenler:
    • ROOT (Cihazınızın mevcut ana konusu altında nasıl root yapacağınızı öğrenebilirsiniz.)
    • Eklentideki oeminfo.rar dosyası.
    • Cihazınıza ait USB / ADB Sürücüler ya da HiSuite (Cihazınızın mevcut konusu altında bulabilirsiniz.)
    • USB hata ayıklama izni
    • Sistem dosyalarını görüntülemek için bir dosya yöneticisi (ES File Explorer ya da Root Explorer)

İşlemler:

1. Eklentideki oeminfo.rar dosyasını indirip C:\ dizine çıkartıyoruz. ("C:\oeminfo" şeklinde olacak)
    2. ES File Explorer uygulamasını çalıştırıyoruz, root izni istediğinde onaylıyoruz.
    3. "dev/block/platform/hi-mci.0/by-name/" klasörüne giriyoruz.
    4. "oeminfo" dosyasını kopyalayıp, telefon hafızası ya da sdkart içerisinde herhangi bir klasör içerisine yapıştırıyoruz. Ben "Download" klasörüne yapıştırdım. (İkinci bir kopya oluşturup dilerseniz yedek olarak saklayabilirsiniz)
    5. "oeminfo" dosyasını yeniden adlandırarak sonuna .img uzantısını ekliyoruz. (oeminfo.img olacak)
    6. USB ile bağlantı kurup "oeminfo.img" dosyasını "C:\oeminfo" klasörüne taşıyoruz.
    7. "oeminfo.exe" programını çalıştırıp ihtiyacımız olan bölge kodunu yazıyoruz.
      -hw/eu
      -hw/ru
      -hw/meafnaf
      -hw/spcseas
      -telecom/cn
      -cmccchannel/cn

gibi..
    8. Sonrasında "Save" butonuna basarak kaydediyoruz.
    9. Düzenlediğimiz oeminfo.img dosyasını kopyalayarak telefonumuzdaki ile değiştiriyoruz.
    10. USB bağlantısını kesip, dosya yöneticisi ile daha önce "oeminfo.img" olarak yeniden adlandırdığımız dosyanın uzantısını silerek "oeminfo" şeklide yeniden adlandırıyoruz.
    11. "oeminfo" dosyasını kopyalayıp "dev/block/platform/hi-mci.0/by-name/" içerisindeki ile değiştiriyoruz.
    12. Değiştirdiğimiz "oeminfo" dosyasını uzun basılı tutarak seçenekler menüsüne giriyor ve dosya izinlerini giriyoruz. (Permissions)
    13. Karşımıza çıkan 9 seçeneğide işaretleyip kaydediyoruz.
    14. Bu klasörlerden çıkıp tekrar ana dizine gidiyoruz.
    15. "/data" klasörüne giriyoruz.
    16. "custom.bin" dosyasını herhangi bir metin editörü yardımı ile açıyoruz.
    17. İçinde ne varsa silip daha önce "oeminfo" içerisine girdiğimiz bölge kodunu yazıp kaydediyoruz.(örn: cmccchannel/cn)
    18. Tekrar dosya izinlerini kontrol edip, eksik var ise 9 seçeneğide işaretleyip kapatıyoruz.
    19. Telefonu yeniden başlatıp, bölge kodunu kontrol ettiğinizde değiştiğini göreceksiniz.

Bölge kodu değişimden sonra farklı bir model numarasına ait ROM kurmak isterseniz (Örneğin CL00 için TL10 ROM'u):
    1. Yukarideki işlemlerin devamı olarak aşağıdakini takip ediyoruz.
    2. Kurmak istediğiniz ROM'a ait UPDATE:APP dosyasını Huawei Update Extractor ile açın.
    3. "verlist.img" dosyasını çıkarın.
    4. "verlist.img" dosyasını herhangi bir metin editörü ile açın. (Not defteri, Notepad++)
    5. Telefonunuzdan yine ES File Explorer ya da Root Browser yardımı ile "/system" klasörüne girin.
    6. "build.prop" dosyasını metin editörü ile açın.
    7. "ro.build.display.id=" girdisini bulun.
    8. "=" karakterinden sonraki model numarasını "verlist.img" dosyası içerisindeki ile değiştirin. (örn: ro.build.display.id=MT7-CL00V100R001C92EMUI40)
    9. Kaydedi kapatın.
    10. Cihazı yeniden başlatın.
    11. Yüklemek istediğiniz UPDATE.APP dosyasını SDKart/dload klasörüne atın.
    12. SuperSU uygulamasına girip ayarlar kısmından "Full Unroot" yapın, yani komple root'u silin.
    13. TWRP recovery kullananlar, şuanda kurulu olan mevcut ROM'larına ait Stock recovery yüklesinler.
    14. Telefonu kapatın. USB ya da şarj bağlı ise çıkarın.
    15. Ses yükseltme + Ses alçaltma + Güç tuşlarına basılı tutarak telefonu açın.
    16. EMUI yükleme ekranı geldiğinde tuşları bırakın.
    Uyarı: Sağlıklı bir bölge işlemi değişimi ve farklı model numarasına ait bir ROM kurulumu sonrası "bootloader" iniz fabrika ayarlarına döneceği için sıfırlanacak ve bootloader kilidiniz tekrar kapanacaktır. Varsa daha önceden aldığınız kilit kodunuz ile tekrar açabilirsiniz.

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 2 Ekim 2016
    CHD, Emotion, asyaberke ve 195 kişi daha bunu beğendi.
  2. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Cihazınızın BL Kilidi açıksa, TWRP yükleyip, System Remover ile Çince uygulamaları silebilir ve sonra da Gaaps fleşleyebilirsiniz....Tavsiyem pico

3. eminuckan

eminuckan

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam bölge kodunu değiştirdim eu olarak marshmallow romu da indirdim konuda anlattığınız gibi verlisti de çıkardım verlistte yazan şey crr-L09C999B000 bu sağlıklı bi model numarası mı yoksa rom da mı hata var

4. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Evet hata var gibi duruyor..hangi ROM'u indirdiniz?

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

eminuckan bunu beğendi.
  5. eminuckan

eminuckan

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Huawei mate s mm romunu indirdim de CRR-L09_C432B321 diye internetten buldum zaten bu telefonla ilgili pek bi kaynak yok

6. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Romu attınızmı peki...sonrasında ne yazıyor O önemli vede Cihazın sorunsuz çalışması

eminuckan bunu beğendi.
  7. eminuckan

eminuckan

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Atmadan önce sorayım dedim siz daha iyi bilirsiniz diye

8. officialsercan

officialsercan

Er
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C185B151
    Huawei P10 Plus(VKY-L29C185B151) cihazımın bootloader kilidini açtım. Twrp kurulumu ve rootlama yaptım. daha sonra huawei bölge kodu değiştirme işlemlerini uygulayıp(oeminfo ve custom.bin dosyalarını değiştirdim) resetledim ancak onume yeşil ekran uzerinde kırmızı ve mavi dikdörtgen geldi. logo,yazı vs yok. bir süre sonra huawei erecovery ekranına atıyor. wifi ile emui kurulum vs çıkıyor download yapmadan hata veriyor. cihaz açılmıyor. logo gelmiyor. power + ses açma tuşundan twrp menüde gelmiyor.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2017
    abacik bunu beğendi.
  9. officialsercan

officialsercan

Er
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C185B151
    Bölge kodu değiştirerek cihaz brick olur mu¿ servise gönderdim ama umutsuzum. Gelişmeleri yazarım p10 plus vky-l29c185b151

10. bamurayhan

bamurayhan

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bende aynı durumdayım G8 için bölge kodunu değiştirdim, recovery hatası veriyor erecovery yönlendiriyor wifi bulup bağlanmasına rağmen bir şey indirmiyor ve sadece fastboot moduna giriyor fakat phone locked olduğu için bir şey yükleyemiyorum servis 460 TL anakart parası istiyor ne yapacağımı bilmiyorum

11. officialsercan

officialsercan

Er
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P10 Plus
    Yazılım:
    VKY-L29C185B151
    Cihazım 23 iş günüdür serviste. 3 gün önce aradılar. Parça bekleniyormuş. Fiyat söylemediler sanırım garanti dahilinde değişecek. Root yaptığımı söylemedim. İthalatçı garantili. İlk defa root attım ve bunu denedim. forumda cevap yok. Bir daha aldığım gibi kullanırım gerek yok. İnş çözüm bulursunuz.

12. Umut20

Umut20

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Hoca bence yaptırmayın. 4dolar karsılıgı bootloder kilidi açiliyor. kilidi actıktan sonra trwp yükleyip root yapip sistemi silip yeri rom flashlaya bilirsin

13. ustatr

ustatr

Alınan Beğeniler:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    üstadlarım telefona kingvipb571 yükledim lakin telefon açıldığında hizmet yok diyor bölge kodu tr gözükor ondanmıdır acaba ?

eğer öyleyse bu şekildeyken değişebilirmiyim bölge kodu nu ?

14. ustatr

ustatr

Alınan Beğeniler:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    kimse var mı yardım edebilicek ???