1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

EMUI 4 Bölge Kodu Değiştirme (OEMInfo ve Custom.bin Düzenleme)

'Huawei' forumunda candumann tarafından 2 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Huawei, birçok modellinde ülke ve bölgelere göre farklı versiyon numaraları ve bölge kodları kullanmakta. Örneğin Mate 7 serisini ele alalım. L09, TL10, CL00, UL00, TL00 gibi farklı versiyonlar ile piyasaya sürülmek ve bazıları donanımsal olarak bire bir aynı. Fakat lanse edildiği ülke ve operatör özellikleri nedeniyle yazılımsal farklılık göstermekteler. Tabi ki bazı versiyonlar arasında operatörlere göre band genişliği, modem özellikleri gibi farklılıklar göstermekteler. Fakat bunlar konumuzun dışında.

TL10 modelini baz alırsak eğer, çinde cmchannel/cn olarak, yine çinde telecom operatöründen sözleşmeli olarak satın alınan cihazlar için telecom/cn olarak, avrupada hw/eu olarak, rusyada hw/ru bölge kodları ile lanse edildi. Donanım her ülkede aynı, fakat yazılımlar farklı. Siz cihazı Türkiye'de satın alıyorsunuz, tr bölge kodu oluyor. Avrupa'da 6.0 marshmallow çıkıyor, fakat siz beklemek zorunda kalıyorsunuz, çünkü bölge kodunuz tr.

İşin aslı, farklı bölgelere ait yazılımları yükleyebilmek için öncelikle bölge kodunuzu, yüklemek istediğiniz yazılımın bölge koduna göre değiştirmelisiniz.

Haydi başlayalım.

Bölge ve operatör kodumu nasıl öğrenebilirim?
    • Kitkat için *#*#2846579159#*#*
    • Lollipop ve Marshmallow için *#*#2846579#*#*
    tuşlayarak gizli menüye ulaşıyoruz. CL00, UL00 gibi modellerde avrupa modellerine nazaran farklı bir menü açılabilir. O yüzden ikisinide kontrol ediyoruz. Eğer standart menü açılır ise:
    • "Network Information Quaery / Vendor Country Info" menüsünden bölge kodunuzu öğrenebilirsiniz.
    Eğer diğer menü açılır ise:
    • "Network setting / Operator and country info" menüsünden bölge kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Gerekenler:
    • ROOT (Cihazınızın mevcut ana konusu altında nasıl root yapacağınızı öğrenebilirsiniz.)
    • Eklentideki oeminfo.rar dosyası.
    • Cihazınıza ait USB / ADB Sürücüler ya da HiSuite (Cihazınızın mevcut konusu altında bulabilirsiniz.)
    • USB hata ayıklama izni
    • Sistem dosyalarını görüntülemek için bir dosya yöneticisi (ES File Explorer ya da Root Explorer)

İşlemler:

1. Eklentideki oeminfo.rar dosyasını indirip C:\ dizine çıkartıyoruz. ("C:\oeminfo" şeklinde olacak)
    2. ES File Explorer uygulamasını çalıştırıyoruz, root izni istediğinde onaylıyoruz.
    3. "dev/block/platform/hi-mci.0/by-name/" klasörüne giriyoruz.
    4. "oeminfo" dosyasını kopyalayıp, telefon hafızası ya da sdkart içerisinde herhangi bir klasör içerisine yapıştırıyoruz. Ben "Download" klasörüne yapıştırdım. (İkinci bir kopya oluşturup dilerseniz yedek olarak saklayabilirsiniz)
    5. "oeminfo" dosyasını yeniden adlandırarak sonuna .img uzantısını ekliyoruz. (oeminfo.img olacak)
    6. USB ile bağlantı kurup "oeminfo.img" dosyasını "C:\oeminfo" klasörüne taşıyoruz.
    7. "oeminfo.exe" programını çalıştırıp ihtiyacımız olan bölge kodunu yazıyoruz.
      -hw/eu
      -hw/ru
      -hw/meafnaf
      -hw/spcseas
      -telecom/cn
      -cmccchannel/cn

gibi..
    8. Sonrasında "Save" butonuna basarak kaydediyoruz.
    9. Düzenlediğimiz oeminfo.img dosyasını kopyalayarak telefonumuzdaki ile değiştiriyoruz.
    10. USB bağlantısını kesip, dosya yöneticisi ile daha önce "oeminfo.img" olarak yeniden adlandırdığımız dosyanın uzantısını silerek "oeminfo" şeklide yeniden adlandırıyoruz.
    11. "oeminfo" dosyasını kopyalayıp "dev/block/platform/hi-mci.0/by-name/" içerisindeki ile değiştiriyoruz.
    12. Değiştirdiğimiz "oeminfo" dosyasını uzun basılı tutarak seçenekler menüsüne giriyor ve dosya izinlerini giriyoruz. (Permissions)
    13. Karşımıza çıkan 9 seçeneğide işaretleyip kaydediyoruz.
    14. Bu klasörlerden çıkıp tekrar ana dizine gidiyoruz.
    15. "/data" klasörüne giriyoruz.
    16. "custom.bin" dosyasını herhangi bir metin editörü yardımı ile açıyoruz.
    17. İçinde ne varsa silip daha önce "oeminfo" içerisine girdiğimiz bölge kodunu yazıp kaydediyoruz.(örn: cmccchannel/cn)
    18. Tekrar dosya izinlerini kontrol edip, eksik var ise 9 seçeneğide işaretleyip kapatıyoruz.
    19. Telefonu yeniden başlatıp, bölge kodunu kontrol ettiğinizde değiştiğini göreceksiniz.

Bölge kodu değişimden sonra farklı bir model numarasına ait ROM kurmak isterseniz (Örneğin CL00 için TL10 ROM'u):
    1. Yukarideki işlemlerin devamı olarak aşağıdakini takip ediyoruz.
    2. Kurmak istediğiniz ROM'a ait UPDATE:APP dosyasını Huawei Update Extractor ile açın.
    3. "verlist.img" dosyasını çıkarın.
    4. "verlist.img" dosyasını herhangi bir metin editörü ile açın. (Not defteri, Notepad++)
    5. Telefonunuzdan yine ES File Explorer ya da Root Browser yardımı ile "/system" klasörüne girin.
    6. "build.prop" dosyasını metin editörü ile açın.
    7. "ro.build.display.id=" girdisini bulun.
    8. "=" karakterinden sonraki model numarasını "verlist.img" dosyası içerisindeki ile değiştirin. (örn: ro.build.display.id=MT7-CL00V100R001C92EMUI40)
    9. Kaydedi kapatın.
    10. Cihazı yeniden başlatın.
    11. Yüklemek istediğiniz UPDATE.APP dosyasını SDKart/dload klasörüne atın.
    12. SuperSU uygulamasına girip ayarlar kısmından "Full Unroot" yapın, yani komple root'u silin.
    13. TWRP recovery kullananlar, şuanda kurulu olan mevcut ROM'larına ait Stock recovery yüklesinler.
    14. Telefonu kapatın. USB ya da şarj bağlı ise çıkarın.
    15. Ses yükseltme + Ses alçaltma + Güç tuşlarına basılı tutarak telefonu açın.
    16. EMUI yükleme ekranı geldiğinde tuşları bırakın.
    Uyarı: Sağlıklı bir bölge işlemi değişimi ve farklı model numarasına ait bir ROM kurulumu sonrası "bootloader" iniz fabrika ayarlarına döneceği için sıfırlanacak ve bootloader kilidiniz tekrar kapanacaktır. Varsa daha önceden aldığınız kilit kodunuz ile tekrar açabilirsiniz.

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 2 Ekim 2016
    CHD, Emotion, asyaberke ve 195 kişi daha bunu beğendi.
  2. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    Android 6.0 EMUI 4.0 B203
    Bu güzel çalışma için teşekkür ederim sayın @candumann. Benim cihaz Middle East hw/meafnaf pakistan bölgesine ait, ben Asia Pacific bölgesinden cambodia ülkesine ait romu kurmak istiyorum. Bu ülkeye ait bölge kodum ne olmalı ben hw/spcseas malezya olarak değiştirsem combodia ülkesinin romunu kurabilirmiyim. aynı bölgede görünüyorlar çünkü

panter, osman deniz ve xxxcam bunu beğendi.
  3. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Evet, kurabilirsiniz....

TurkPDA Skorpi from Tapatalk

panter, xxxcam, duvahasan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  4. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    @şahin, bu yayınlanan ROM'a göre değişir. Örneğin çin içerisinde operatöre göre farklılıklar gösteren ROM'lar var. Bu ROM'lar aynı versiyon olmasına rağmen farklı operatör kodlarına ait.

cmccchannel/cn olarak bölge kodunuzu değiştirdiğinizde, bölge kodunuz Çin olabilir: Fakat siz kalkıpta unicomelectric/cn ya da telecom/cn operatör kodlu yazılımları yükleyemezsiniz. Bu bölge kodlarının ise ROM'u indireceğiniz sitede verilmiş olmaları gerekir aslında.

Fakat bunun yanı sıra genelleme yapmak gerekirse:
    • hw/spcseas - Malezya
    • hw/meafnaf - Pakistan
    • hw/ru - Rusya
    • hw/eu - Avrupa
    • mts/by - Belarus
    • mts/ua - Ukrayna
    • unicomelectronic/cn - Çin
    • telecom/cn - Çin
    • cmccchannel/cn - Çin

panter, xxxcam, Fandan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    xxxcam bunu beğendi.
  6. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    Kamboçya ülkesine ait bu rom, niye ısrarla bunu kurmak istiyorsunuz diyebilirsiniz. Benim cihazın sadece android 6 güncellemesini bu ülke yayımladı. başka ülkede yok.

7. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Buradaki CUST C209 bölge kodu, her huawei modelinde oluyor. Ama neye göre öğreniyoruz onu daha çözemedim :)

şahin bunu beğendi.
  8. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    evet benim CUST C199 Daha önce yarım yamalak bir şeyler yaparak kurmayı denedim recovery moda girdiğimde tüm yazılar çince oldu sanırım dil desteği de kısıtlı bu romun neyse bekleyelim artık gelene kadar.

9. um77

um77

Alınan Beğeniler:
    1,000
    Ödül Puanları:
    53
    Marka:
    Huawei MT7
    Model:
    TL10 GOLD
    Yazılım:
    B571
    Çalışmanız çok güzel olmuş ellerine,
    emeğine sağlık...

Skorpi, candumann ve pishman bunu beğendi.
  10. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    SAYIN @candumann verlist dosyası ikitane var biri verlist türü image dosyası diğeri verlist.img türü header olan dosya hangisi

Ekli dosyalar:

ghaz, zumo25, bamurayhan ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  11. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    bu verlist imageyi indirip bakarsanız içerisinde bir sürü rom ismi var

12. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    @şahin, herhangi birini yazarak deneyin. Mate serisinde en fazla B571 de var, onda da 4 tane.

şahin bunu beğendi.
  13. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    Ben ordaki yazılanların hepsini kopyalayıp yapıştırdım ve android 6 romu sorunsuz başarılı ve hatasız bir şekilde tamamı kuruldu. failed hatası da almadım. Bölge kodumda şu an değişti hw/spcseas oldu. telefon ayarlarına da baktığımda cust anabant sürümleride komple değişmiş. Yani başardık sayın @candumann a ilgi ve alakalrında dolayı teşekkür ederim. yukarıda söylenenler yapıldığında sorunsuz olarak istediğimiz roma geçebileceğimizi de öğrenmiş olduk. Yenilik olarak çift tıklama özelliği ile ekranı açma gelmiş ayrıca sesli komutla da açabiliyorsunuz, menüler daha derli toplu olmuş, artık kullandıkça bakacağız neler yeni diye

pishman, um77, candumann ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Sayın @şahin Nasılmış Marshmallow Dünyası? Memnunmusunuz?

TurkPDA Skorpi from Tapatalk

hasan123456, şahin, um77 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    Daha önce de Samsung, Lg güncellemiştim ama gözle görülür elle tutulur bir şey hissetmemiştim. Huawei P8 max marshmallow güncellemesini resmen hissetiriyor. Hız konusunda daha iyi ve hızlı, kamerada çok güzel iyileştirmeler yapılmış, HDR video kaydı gelmiş, renkler daha canlı olmuş, çift tıklama özelliği eklenmiş, rom kararlı ve stabil çalıştığını belli ediyor ve hatasız çalışıyor. Şarj konusunu da sistem biraz yerine otursun 3-5 güne kadar anlaşılır. Yani ben çok memnun kaldım bu güncellemeden.

Skorpi bunu beğendi.
  16. şahin

şahin

Asteğmen
    Alınan Beğeniler:
    116
    Ödül Puanları:
    43
    Marka:
    Huawei
    Model:
    P8 Max Dav-701L
    Yazılım:
    Ayrıca görüşme ses kalitesi daha net olmuş, mikrofon ve hapörlör sesleri çok daha iyi olmuş, Ekran daha canlı olmuş. Sanırım bu romda bazı donanımların driverleri değiştirilmiş veya yenilenmiş diyelim. ben öyle algıladım.

um77 ve Skorpi bunu beğendi.
  17. egogüvenlik1960

egogüvenlik1960

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    canduman kardeş emegine sağlık bu anlatımınızı Huawei G8 için uygulamaya çalıştım oemifo.exe dosyasını çalıştırdım orada takıldım kaldım çünki dosya yok uyarısı aldım. yardımcı olabilirmisiniz.( oeminfo dosyasının uzantısına img yazaıyoruz ya sd karta kopyaladığımızın mı sonuna img yazıyoruz)

18. candumann

candumann

Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Arkadaşım işlem adımlarını sırasıyla uygularsanız takılmazsınız.

1. "oeminfo" dosyasını kopyalayıp, telefon hafızası ya da sdkart içerisinde herhangi bir klasör içerisine yapıştırıyoruz. Ben "Download" klasörüne yapıştırdım. (İkinci bir kopya oluşturup dilerseniz yedek olarak saklayabilirsiniz)
    2. "oeminfo" dosyasını yeniden adlandırarak sonuna .img uzantısını ekliyoruz. (oeminfo.img olacak)
    3. USB ile bağlantı kurup "oeminfo.img" dosyasını "C:\oeminfo" klasörüne taşıyoruz.

SD karta atıyorsunuz, img yapıyorsunuz, sonra bilgisayara kopyalıyorsunuz.

Bahasporel bunu beğendi.
  19. Skorpi

Skorpi

Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Cihazınızın Bootloader Kilidi açık ve Root'lu ise, SD Karta kopyaladığınızın sonuna img.yazıyorsunuz....

20. egogüvenlik1960

egogüvenlik1960

Çavuş
    Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Cihazınım kiliti acık ve rootlu sd karta kopyaladığımın sonuna img yazdım onuda pc deki oeminfo klasörüne kopyaladım oeminfo.exe çalıştırınca hata alıyorum sorun orada