1. Merhaba Ziyaretçi! TürkPDA olarak "Moderatör", "Editör" ve "Yönetici" gibi konumlarda, bizimle birlikte çalışarak, paylaşımlar yapabilecek, yeni ekip arkadaşları arıyoruz. İlgilenen arkadaşların "TürkPDA Moderatör Alımı" konusu altında iletişime geçmelerini rica ederiz.
    Duyuruyu Kapat
  2. Sayın Ziyaretçi, forum düzeninin korunması adına her cihaz modeli için tek bir Ana Konu bulunmakta ve bu model ile ilgili tüm paylaşım, soru, destek o konu altında verilmektedir. Bu nedenle cihazınız ile ilgili herhangi bir soru sormadan önce cihazına ait mevcut bir konu olup olmadığını kontrol edip, eğer yoksa "Genel Yardım ve Destek" kategorisi altında yardım talebinde bulunabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Denize düşen iPhone nasıl kurtarılır?

'iOS - İlk yardım' forumunda candumann tarafından 7 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. candumann

candumann

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Makaleler:
    13
    Alınan Beğeniler:
    3,800
    Ödül Puanları:
    59
    Marka:
    Huawei, Xiaomi
    Model:
    P10, Redmi Pro
    Yazılım:
    B161, MIUI v9
    Merhaba arkadaşlar. Daha önce bir diğer konuda suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarılacağınızı anlatmıştım. Fakat bu konu sadece tatlı su için geçerliydi. Tuzlu su yani deniz suyu ile ıslanan telefonlarınızı kurtarmak için izleyeceğiniz yol bir farklı.

Tuzlu suda, cihaz ne kadar kurusa bile entegrelerin kısa devre yapmasına yol açacak tuz kristalleri ve minareller bulunduğu için, öncelikle bu minarellerden kurtulmamız gerekiyor.

Bildiğiniz gibi bazı cihazların bataryaları ne yazık ki çıkarılamıyor. Fakat tuzlu suya düşen telefonu kurtarmak için bataryanın çıkarılması çok büyük önem taşıyor. İmkanınız var ise youtube üzerinden ürün marka ve modelinize ait "repair" ya da "replacement touch screen" gibi bir arama yardımı ile cihazının nasıl söküldüğünü gösteren bir video bulabilir, videodaki bazı adımları uygulayarak bataryanızı çıkarabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yok ise, telefonunuz zaten garanti kapsamı dışında kalacağı için yine de kurtarma işlemlerini uygulamakta fayda var. Bataryayı çıkarmadığınız takdirde cihazınızın kurtulma şansı %50, bataryayı çıkardığınız da ise %80 civarlarındadır.

Gelelim hangi adımları uygulayacağımıza;

Tuzlu su ile temas eden telefonumuzu hemen denizden çıkarıyoruz. Batarya, sim kart, sd kart, kalem gibi çıkarbildiğimiz tüm ek donanımları çıkarıyoruz. Yukarıda bahsettiğim tuz kristallerinden kurtulmak için telefonu tatlı suya yatırmak gerekiyor. Tatlı su, mümkünse saf su dolu bir kaba telefonu yaklaşık 30-45 dakika gibi bir süre için bırakıyoruz. Bu işlem tuz kristallerinin tatlı suya karışmasını ve telefonunuzdan arınmasını sağlıyor. Tatlı sudan çıkardığımız telefonu peçete, havlu yardımı ile kurulayıp, mevcut olan tüm deliklerinden ağız yardımı ile şiddetli üfleyerek mümkün olduğunca sudan arınmasını sağlıyoruz.

Kristallerden kurtulduk. Şimdi cihazın içindeki nemi almak gerekiyor. Bunun için her zaman ki gibi pirinç kullanıyoruz. Pirinç nemi emdiği için burada büyük önem taşıyor. Havasız ortamlarda pirinç daha fazla nem emiyor. Bu yüzden telefonunuzun boyutuna uygun bir kavanoz içerisine, tamamen pirinç içinde kalacak, her yeri kapanacak şekilde telefonu gömüyoruz. Ve kavanozun kapağını kapatıyoruz. Halk arasında 24 saat bekletmenin yeterli olduğu düşünülsede, tuzlu su sonrasında 48 saat bekletmek önemli bir rol oynuyor. Kavonozun kapağını hiç açmadan, telefonu pirinç içerisinde 48 saat bekletiyoruz.

48 saat sonrasında telefonunuzu kavonozdan çıkarıp, kullanabilirsiniz.

2. Zeynep

Zeynep

Er
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba iphone 6 kullanıyorum telefon suya düşmedi ama teknedeyken bi şekilde tuzlu suyla nemlenmiş farkettiğimde telefon açık haldeydi ve kullanılıyordu ama hoparlörden ses gelmiyordu ben de kapatıp pirince yatırdım 1 gün falan şu an hoparlör düzeldi ama ekranda büyğk bir su izi var ve çabuk ısınıyor çalışıyor olmasına rağmen sonradan tuzdan dolayı kısa devre yapma ihtimali var mı? Ve şu an yeniden kapatıp oirince koysam işe yarar mı yoksa çoktan kurumuş mudur?

3. Skorpi

Skorpi

Site Yetkilisi TürkPDA Yönetici
    Alınan Beğeniler:
    7,552
    Ödül Puanları:
    57
    Marka:
    Xiaomi
    Model:
    Mi Max 2
    Yazılım:
    MIUI 9
    Öncelikle geçmiş olsun...keşke su izli ekran görüntüsü atsaydınızda, ona göre yararlı bir yorum yapardı uzman arkadaşlarımız....